Võimalikud reformid tippdomeeninduses

Ardi Jürgens
Jaga:

Antud blogipostitus on 175 kuud vana ning ei pruugi olla enam ajakohane.

32. ICANN konverents Pariisis on oodatult saanud märkimisväärsete uudiste allikaks, sealt laekuvad sõnumid annavad märku võimalikest peatsetest arengutest Internetis, täpsemalt domeeninduse maailmas.

Märgid (ehk GNSO raport) näitavad, et uute tippdomeenide lisandumine võib saada tavaliseks osaks meie elust ja tõenäoliselt on juba lähiaastail lisandumas globaalsesse DNS süsteemi mitmeid geneerilisi tippdomeene. Mõnede arvamuste kohaselt võib tippdomeenide arv potentsiaalselt ulatuda lausa tuhandetesse, ehk on see ajakirjanduslik liialdus, kuid kes seda täpselt veel teab.

Näiteks on lisaks riikidele oma tippdomeene oodata globaalsetele metropolidele: .berlin tippdomeeni jahtiv huvigrupp on selle nimel tegutsenud juba aastaid, sarnaselt on tükk aega juba vaeva näinud New York’ile (.nyc) oma tippdomeeni taotlejad ja nendega on liitunud .paris huvigrupp.

Loomulikult ei oleks uued tippdomeenid piiratud ainult linnanimedega, potentsiaalsed huvilised on ka globaalsed brändid (kes teema arengut mõningase murega jälgivad) ning loomulikult domeenieksperdid, kes juba sobivatele nimedele hammast ihuvad.

Lisanduvate tippdomeenide potentsiaalne suur arv tekitab paljudes vastakaid tundeid. Ühelt poolt laiendab see kindlasti lõpptarbijate valikut ja devalveerib praeguste domeeniärikate “kinnisvara” väärtust, kuid keerukamaks ja kallimaks muutub tõenäoliselt ka intellektuaalse omandi kaitsjate töö, sest tippdomeene, milles oma märke kaitsta on oluliselt rohkem.

Märkimisväärsed arengud on ka ccTLD IDN domeenide lisamisel tippdomeenide nimistusse. Alles hiljuti märkisin ühes kommentaaris, et Venemaa president Dmitri Medvedev on avaldanud soovi kasutusele võtta Vene Föderatsiooni tippdomeen, mis oleks kirillitsas. Tänaseks on konkreetsemate sammudeni jõudnud Bulgaaria, kes on esitanud ICANN’ile ametliku taotluse domeenile .бг ja kutsub samuti kirillitsat kasutavaid riike üles edasisele koostööle.

Huvitavat lugemist leiab konverentsi veebilehelt muudki, päris huvitav on näiteks raport Domain Name Front Running’u tegeliku situatsiooni kohta.

Kommentaarid

1 kommentaar
  • Huvitavad uudised. Teema läheb veelgi kuumemaks kuna nö Veebimaa kahaneb iga päevaga ja eks eelkõige seetõttu seda laiendada ju püütaksegi. Com domeeni dominantsus age ei kao niipea veel ilmast kusagile. Eestis võiks mõelda pigem sellele , et kui .ee viimaks vabamüüki jõuab, kes seda siis ostab ? Loodan, et eestlastel on niipalju taipu ja kiiret tegutsemisvaistu, et selles olukorras peremeesteks jääda ! Tänase seisuga oleme kaotanud juba üsna palju meie Riigile ja rahvale olulisi domeeni nimesid …

    Jõudu ja tarkust soovides,

    ” Domeeniekspert “

Kommentaarid suletud.

Populaarsed postitused

Partner soovitab:
Veebilehe optimeerimine paneb tulud kasvama

Digielu
Tänapäevase veebilehe optimeerimine mõjutab otseselt seda, kui hästi nii otsingumootorid kui ka kasutajad sinu veebilehte tajuvad.

Teeme andmebaasiühendused turvalisemaks

Ingmar Aasoja
Teatavasti on SQL andmebaaside kasutajatel vaikeseadistustes lubatud ühenduda ainult lokaalselt, mis tagab selle, et andmed ei liigu üle võõraste võrkude....

Partner soovitab:
Kuidas tõsta e-poe müüki disaini abil?

blogi
Kas oled märganud, et veebilehed on justkui uued vaateaknad? Inimesed toimetavad üha enam veebis, mis tähendab, et ka suur osa oste tehakse seal. See...