Täpitähtedega EU domeeninimed ZONE.EU keskkonnas

Ardi Jürgens
Jaga:

Antud blogipostitus on 175 kuud vana ning ei pruugi olla enam ajakohane.

EU domeen

Alates tänasest (1. detsembrist) on ZONE.EU keskkonna kaudu võimalik esitada EU IDN ehk täpitähti sisaldavatele domeeninimedele eeltaotlusi.

Alates 10. detsembrist 2009 on EU tippdomeenis võimalik registreerida selliseid domeeninimesid, mis sisaldavad ladina tähestiku diakriitilisi märke ehk katuse, täppide, konksude ja tildega tähti ning kreeka tähestiku või kirillitsa tähestiku tähti.

See tähendab, et eesti keele täpitähed õ, ä, ö ja ü on EU domeenides sellest kuupäevast lubatud ja ühtlasi tähendab see tuge ka kirillitsale.

Eeltaotlused edastame EURid kesksüsteemi registreerimiseks 10. detsembril kohe, kui registreerimissüsteem avatakse.

Täpsemat infot IDN domeenide käivitamise kohta leiate meie IDN Korduma Kippuvate Küsimuste lehelt aadressil https://www.zone.eu/kkk/idn

Kommentaarid

2 kommentaari
 • Enne kui suure hurraga täpitähtedega domeeni registreerima hakata, tuleks mõelda, kas ollakse valmis 11% külastajatest (IE6 kasutajad) loobuma. Internet Exploreri versioon 6 ei toeta neid domeene üldse, seega on leht selle brauseri kasutajatele kättesaamatu. On küll võimalik paigaldada plugin, mis selle vea parandab – aga ma ei usu, et keegi viitsib ühe aadressi pärast endale pluginat paigaldama hakata.

  Samuti ei näe ligi pooled külastajad (Firefoxi kasutajad) brauseri aadressireal ilusat täpitähtedega domeeni PÜHVEL.EU, vaid hoopis midagi sellist: XN–PHVEL-KVA.EU
  Brändi ja maine kujundamisel selline aadressi kuvamine küll kasuks ei tule – tavalisel kasutajal võib tekkida küsimus, et mis jama käib – mingi viirus või?
  Sellisel kujul aadressi näevad hetkel ainult Firefoxi kasutajad, IE8, Opera, Chrome, Safari näitavad aadressi korrktselt. IE7 pole isiklikult testinud.

  Firefoxi tugi võib küll millalgi muutuda, aga kes seda teab..

  Lisaks tuleks arvestada, et mailiaadressid peavad kõik jääma kujule XN–PHVEL-KVA.EU – asi sellest, et enamus mailiprogramme neid täpitähtedega domeene ikkagi ei toeta.

 • Illimar toob välja mõned väga head punktid ja asjaolud, mida arvesse võtta IDN domeeninimede kasutuselevõtul. Mul endal on sahtlisse tekkimas üks kirjatükk mõnede praktiliste näpunäidetega, kuidas IDN domeeninime mõistlikult kasutusele võtta.

  Mis puudutab vanemate veebibrauserite kasutajaid, siis Internet Explorer 6’e kasutab veel suurem osa tänastest internetikasutajatest, meie enda statistika järgi lausa 15-16%.

  Firefoxi ehk siis Mozilla arendajad pelgavad väga homoglüüfidest tingitud “spoofimise” võimalusi ja tippdomeenide puhul, mida nad ei ole oma “whitelisti” lisanud näidatakse domeeninime “punycodes”.

  Mozilla whitelisti saamise eelduseks on see, et tippdomeenil on olemas poliitika, mis takistab “spoofimist”. EU tippdomeenil on see poliitika olemas, sest erinevate tähestike segamist domeeninimes Euroopa Liit ei võimalda. Seetõttu on Mozilla whitelisti EU tippdomeeni ilmselt peagi oodata.

  Suurim probleem IDN domeeninimede kasutamisel on aga tõesti e-posti protokolli tugi, kuna e-posti sünd sarnaselt DNS’ile jääb Unicode ja IDN standardite eelsesse aega.

  Meie soovitus on IDN domeeninime kasutada kombinatsioonis ASCII analoogiga, et tagada ühilduvus vanema tarkvara ja standarditega, mis ei ole veel tänapäeva jõudnud.

Kommentaarid suletud.

Populaarsed postitused

"Pilve pole olemas. On lihtsalt kellegi teise arvuti."

Ardi Jürgens
Mis ikkagi on pilveteenus, kuidas see keerukas süsteem töötab ning kuidas me tulime mõne nädala eest toime ühe jõudlust pärssinud ootamatusega....

Saabub OpenSSL 3 tugi - ka aegunud PHP versioonidele

Ingmar Aasoja
Zone veebimajutusplatvormi aluseks olevat ZoneOS operatsioonisüsteemi ootab ees suurem uuendus: juurutame OpenSSL 3. versiooni. See muutus mõjutab pea...

Uuendame NodeJS ja Python vaikeversioone

Ingmar Aasoja
Juunis 2024 hakkame Zone platvormi järk-järgult l uuendama NodeJS ja Python vaikeversioone, mistõttu palume käesoleva kirjatükiga tähelepanu just...

Veelkord aegunud PHP versioonidest

Kaarel Urva
Mäletatavasti teavitasime aprilli lõpus kliente sellest, et aegunud PHP versioonide kasutamine muutub tasuliseks. Mõistetavasti tuli see uudis paljudele...