Tagasivaade Zone tegemistele aastal 2010

Ardi Jürgens
Jaga:

Antud blogipostitus on 161 kuud vana ning ei pruugi olla enam ajakohane.

Domeenireform

Meie jaoks oli aasta olulisimaks teemaks vaieldamatult Eesti tippdomeeni reform, mis suvel kulmineerus uute domeenireeglite kehtestamisega. Seetõttu sobib seda postitust illustreerima paljudele meie reklaamikampaaniatest tuttavaks saanud näoga tegelane 🙂

Tegu oli väga kaua oodatud sündmusega, mis kulges küll üle kivide ja kändude, põhjustas palju segadust ning pahameelt, kuid oli sellegipoolest hädavajalik.

Algselt pidid uued domeenireeglid hakkama kehtima veeburaris, siis lükati see edasi maisse, sealt juunisse ja lõpuks alustati reeglite rakendamist hoopis juulis.

Paljudele pettumuseks määras Eesti Interneti SA (EIS) ühe domeeni registreerimise registripoolseks hinnaks lausa 342 krooni.

2. juulil lõppes 17 aastat Eestis kehtinud EENeti ajajärk ja tippdomeeni haldus läks üle Eesti Interneti SA kätesse.

Registri käivitamine 5. juulil aga EIS-il ebaõnnestus. Meie hinnangul põhjustas selle puudulik testimine. Enne registri käivitamist ei võimaldanud EIS registripidajatele kordagi ligipääsu live-serveritele ja seetõttu jäid neil kahe silma vahele ruutinguprobleemid, mis takistasid enamusel teenusepakkujatest registriga ühenduse saamist.

Register käivitus lõpuks 6. juulil, seda küll järjekordse hilinemisega.

Zone jaoks oli reformiaasta väga pingeline, veel aasta alguses töötasime koos kolleegidega ITL-ist domeenireegleid läbi. Aasta esimene pool kulges tarkvara ja protseduure välja töötades ning end koolitades. Põhjaliku ettevalmistuse tulemusena suutsime me juuli alguses pakkuda oma klientidele kõige täiuslikumat domeenide registreerimise platvormi ja see kajastus ka numbrites. Zonest sai reformiaasta edukaim registripidaja.

Töö tippdomeeni reformiga jätkub, sest enne 5. juulit registreeritud domeenide ümberregistreerimine ei ole veel lõppenud. Järgi on jäänud mõned päevad ümberregistreerimisperioodi nominaalaega ja kolm kuud vältav kustutamismenetlus. Veebruari alguses peaks aga pilt juba klaar olema, sest siis korjatakse tsoonist välja need domeenid, mille registreerijad on passiivseks jäänud.

ZoneID

Aprillis võtsime kasutusele universaalse kasutajatunnuse ZoneID, mille eesmärgiks on muuta domeenide registreerimisteenuste ja serveriteenuste kasutamine märgatavalt lihtsamaks.

Tänaseks on ZoneID süsteemiga liidetud ka Zone.ee väiksem sõsar Planet.ee ja ZoneID kasutajaid on kokku üle 40 tuhande.

ZoneID ei täida veel kogu oma potentsiaali, kuid meie plaanid on suured. Juba järgmisel aastal loodame just ZoneID-le tuginedes märgatavalt parandada oma teenuste kasutatavust.

Planet.ee

Väikesest sõsarast veel niipalju, et sügisest on Planet.ee kontodega võimalik siduda kõiki Zone.eu keskkonnas registreeritud domeene, sealhulgas .EE, .EU ja .COM. Selle funktsionaalsuse lisandumisega on Planetist saanud soodsaim veebimajutuse säästuoperaator Eestis.

VPS teenus

Aprillis väljus “beta” staadiumist uus virtuaalse privaatserveri teenus (VPS), mis pakub kasutaja käsutusse virtuaalse Linux operatsioonisüsteemi instantsi.

VPS teenuse raames kasutusele võetud Fujitsu blade-serverid ja fibre-channel andmesalvestuslahendus näitasid end niivõrd heast küljest, et järgmisel aastal on oodata sama tehnoloogia laiemat kasutuselevõttu ka mujal meie infrastruktuuris.

Virtuaalsed privaatserverid on väga hästi vastu võetud ja leidnud tänaseks juba sadu kasutajaid.

.EU tippdomeen

Euroopa Liidu tippdomeeni .EU kasutusaktiivsus kasvas 2010. aastal märkimisväärselt, uute EU-lõpuliste domeenide registreerimiste arv Zones tõusis aasta lõikes ligi 67% võrra.

Oma osa oli selles kindlasti asjaolul, et inimesed näevad Euroopa Liidu tippdomeenis soodsamat alternatiivi EE-lõpulisele domeenile, kuid kindlasti oli kasvus oma osa ka mitmel meie poolt korraldatud sooduskampaanial.

Kevadel liitus Zone ühtlasi EURid Code Of Conduct programmiga, millega kinnitasime järjekordselt valmisolekut pakkuda oma klientidele parimat võimalikku teenust.

Hinnangud

Uuringufirma Faktum & Ariko viis suvel Eesti ettevõtete hulgas läbi küsitluse, mille raames uuriti inimeste arvamusi erinevate domeenide registreerimise ja serveriteenuste osutamisega tegelevate ettevõtete kohta.

Valdav enamus neist, kes meie teenustele hinnangu andsid, hindasid meie teenuste taset heaks või väga heaks. Halvaks või väga halvaks ei pidanud meie teenuste taset ükski küsitletu. See oli ühtlasi oma valdkonna parim tulemus.

Meie klientidest oli teenusega rahul 98% küsitletutest, 2% ei osanud hinnangut anda. Jälle valdkonna parim tulemus.

Meie klientide hulgas on enim neid, kes soovitaks oma teenusepakkujat ka teistele.

Köögipoolelt

Sel aastal jõudsime lõpuni oma andmesideinfrastruktuuri uuendamisega, tänaseks on kõik teenuste pakkumisega seotu üle viidud uude töökindlamasse andmesidevõrku.

Seoses uute serverite lisandumisega laiendasime märkimisväärselt oma seadmemajutuspinda.

Juba pikka aega oleme teinud oma klientide andmetest igaöiseid varukoopiaid off-site, et tagada andmete säilimine ka tulekahju, muu suurema õnnetuse või kasvõi terrorirünnaku korral. Sel sügisel vahetasime me off-site varukoopiate asukohta ja seoses sellega lisandus meile ka uus seadmemajutuspinna partner.

Aus hinnastamine

Kuna sügisel liitusime Ausa Hinnastamise Kokkuleppega, siis võite ka eurole ülemineku järgselt end rahulikult tunda. Me ei tõsta sellega seoses oma hindu.

Soovime kõigile head vana aasta lõppu ja kordaminekuid uuel aastal! Kohtumiseni 2011. aastal, mis on Zonele juba 12. tegutsemisaasta.

Populaarsed postitused

Veelkord aegunud PHP versioonidest

Kaarel Urva
Mäletatavasti teavitasime aprilli lõpus kliente sellest, et aegunud PHP versioonide kasutamine muutub tasuliseks. Mõistetavasti tuli see uudis paljudele...

Peagi saabub WooCommerce 9.0

Ingmar Aasoja
Kui räägime veebilehtedest, siis mõtleme sageli WordPressile. Kui lisame jutule e-poe, siis enamasti räägime WooCommerce'ist. WooCommerce on paljude...

PHP versiooniuuenduste strateegiad

Ingmar Aasoja
See, et aegunud PHP on koormaks nii meile kui ka klientidele, on korduvalt läbikäidud teema. Seetõttu oleme ette võtnud teekonna, millega püüame...

BIMI ja DMARC ei pruugi päästa: Tähelepanuta jäänud DKIM haavatavus

blogi
Zone spetsialistid märkasid DKIM standardis olevate hoiatuste ignoreerimisest tulenenud haavatavust, mis mõjutab kogu e-posti ökosüsteemi ja paneb...