Järgmine veebilehtede turbonupp sisse lülitatud: HTTP/2

Ardi Jürgens
Jaga:

Turbo Boost

Eelmisel aastal kirjutasin, et lisasime oma platvormi PHP 7. versiooni toe ja see on justkui veebilehe “turbonupp”. Täna teavitan, et oleme oma platvormi juhtpaneeli lisanud veel ühe funktsionaalsuse, mida ka võiks “turbonupuna” kirjeldada ja selleks on HTTP/2.

1991. aastal Tim Berners-Lee visioonist sündinud HTTP (Hypertext Transfer Protocol) on olnud üks olulisemaid ja kasutatuimaid internetiprotokolle maailmas. Arvestades standardi lõplikule kinnitamisele eelnenud mitteametlikku kasutust, on selle seni populaarseim versioon HTTP/1.1 teenindanud internetikasutajaid kakskümmend aastat. Muuhulgas võimaldas just HTTP/1.1 virtuaalsete veebiserverite loomise, mille eest meil Zones tuleb eriti tänulik olla.

HTTP/2

Protokolli kunagiste loojate heast tööst kõneleb asjaolu, et Internet Engineering Task Force (IETF) pole pidanud järgmise versiooni välja laskmisega kiirustama ja kinnitas uue veebiliikluse standardi HTTP/2 (esialgse nimega HTTP/2.0) ametlikult alles 2015. aasta mais. Aasta hiljem oleme jõudnud olukorrani, kus uuel standardil põhinevad tarkvaralahendused on jõudnud stabiliseeruda ja mul on võimalik kuulutada HTTP/2 täieõiguslikuks osaks ka Zone.ee tarkvaraplatvormist.

Võrreldes varasema versiooniga, kasutab HTTP/2 mitmeid nutikaid võimalusi muutmaks kodulehed tähelepanuväärselt kiiremaks ja efektiivsemaks.

Olulisimad uuendused, mis selle tingivad on järgmised:

  • ressursside paralleelseks laadimiseks vajalike samaaegsete ühenduste arv viiakse miinimumini;
  • vähendatakse turvatud veebilehtede kasutamiseks vajalike TLS kätluste arvu;
  • andmeliikluse mahtu vähendatakse HTTP päiste pakkimise abil;
  • võimaldatakse HTTP päringute prioritiseerimist, et veebilehitsejad saaksid olulisemad failid alla laadida kiiremini;
  • võimaldatakse veebiserveril sisu kasutajale “lükata”, saates ühele päringule vastuseks mitu ressurssi.

Ühtlasi vähendab HTTP/2 tarkvaraarendajate koormust, sest enam ei ole vaja veebirakenduste kiiruse parandamise nimel juurutada eelmisele HTTP põlvkonnale spetsiifilisi häkke nagu:

  • CSS-i ja JavaScript-i failide kombineerimine;
  • CSS-i ja JavaScript-i sisu HTML-i sisse põimimine;
  • väikeste pildifailide kombineerimine suurteks spraitideks;
  • HTTP päringute hajutamine üle mitmete hostide.
  • Mis kõige olulisem, enamus HTTP/2 poolt pakutavast efektiivsusvõidust tuleb lõppkasutajale ja kodulehe omanikule kätte ilma olulise pingutuseta. HTTP/2 toega veebiserver ja veebilehitseja teevad suurema osa tööd taustal ise ära.

    Kõik see kokku tähendab kiiremaid veebilehekülgi, rahulolevaid otsimootoreid ja õnnelikke kliente.

    Prognoosin, et kõige suuremat efekti on oodata mobiilselt ühendatud või pikema distantsi taga asuvatel kasutajatel ning ressursimahukate rakenduste, näiteks Magento, kasutajatel. Meie põgusad eksperimendid näiteks viitasid, et mobiilside kasutajate jaoks võib lehe laadimise kiirusevõit olla ideaaltingimustel 100% või rohkemgi.

    HTTP/2 kasutamiseks on juba valmis enamus aktiivsetest veebikasutajatest. Tegime külastajate profileerimise abil väikese katse, selle tulemus näitas, et HTTP/2 oskusega veebilehitsejat kasutavaid külastajaid on Zone.ee kodulehel 3 korda rohkem, kui neid, kes ainult HTTP/1.1 kasutamiseks suutelised on.

    HTTP/2 eeldab turvatud ühendusi ja on seetõttu kasutatav neile, kes serveri ja kasutaja vahelise liikluse krüpteerimiseks valmis. Lülitasime kõikidele HTTPS toega teenuspakettidele HTTP/2 vaikimisi sisse. Kes leiab, et ta mingil põhjusel HTTP/2 tuge ei soovi või kogeb seoses sellega anomaaliaid, saab selle välja lülitada Minu Zone juhtpaneeli vahendusel Virtuaalserveri sätetes.

    Tere tulemast tulevikku!

    Kes tahab kogeda HTTP/2 efekti, võib seda kõige selgemalt näha CDN teenusepakkuja Akamai poolt valmistatud vahval demolehel: https://http2.akamai.com/demo

  • Kommentaarid

    Populaarsed postitused

    Kliendi edulugu ehk kuidas aeglane e-pood taas kiireks sai

    Katrin Sulg
    Veebipoe ananke.ee perenaisele Kerttu Liiva-Kulbokile on juba aastaid muret valmistanud e-poe aeglane toimimine. Kuna ettevõtte meeskond on väike ja...

    Xdebug seadistamine Zone veebimajutuses: VSCode

    Arne Meier
    Teatavasti võimaldab Xdebug samm-sammult koodi siluda, muutujaid jälgida ja vigasid hõlpsalt tuvastada, mis kokkuvõtvalt teeb arendustöö sujuvamaks...

    Xdebug seadistamine Zone veebimajutuses: Sublime Text

    Arne Meier
    Kui oled PHP-arendaja, siis tead, kui tähtis on koodis olevate vigade ja tõrgete kiire ja tõhus leidmine. Siin tuleb appi Xdebug – võimas PHP arendustööriist,...

    Partner soovitab: Nii väldid ebaõnnestumisi Google reklaamidega

    Klewer Marketing
    Google Ads on tänapäeval suurettevõtete jaoks üks kõige tõhusamaid ja võimsamaid viise müügitulemuste kasvatamiseks. Pole juhus, et 80% ettevõtetest...