Taaskord veebilehe kiirusest. Kuidas seda mõõta ja parandada?

blogi
Jaga:

Milline on üks hea veebileht? Väljapaistev disain ja kasutajasõbralikkus on hüvad vastused. Reklaamid on samuti päris tüütud, seega neid võiks ka võimalikult vähe olla. Sageli aga unustavad veebiomanikud ühe kõige olulisema asja – kiiruse. 

Sul võib olla maailma kõige ilusam veebileht, aga sellest ei ole kasu, kui sinna jõudmine ja seal toimetamine võtab liiga kaua aega. Kuidas veebilehe kiirust mõõta ja seda vajadusel kiiremaks muuta?

Kontrolli veebilehe kiirust regulaarselt

Inimesed on tänaseks juba tasapisi harjunud sellega, et veebilehtede laadimine võtab aega maksimaalselt kaks kuni kolm sekundit. Seda mõistagi eeldusel, et nende enda internetiühendus ei ole problemaatiline. 

Kui veebilehe laadimiseks kulub korras internetiühendusega juba üle 5-6 sekundi, siis suure tõenäosusega otsib enamik mõne muu veebilehekülje. Tulemuseks on muidugi potentsiaalse kliendi kaotamine. Niisiis on väga oluline, et sait laeks ja toimiks võimalikult kiiresti. 

Veebilehe kiiruse mõõtmiseks on mitmeid tööriistu. Sellised on näiteks Pingdom või GTMetrix veebiteenused. Need tööriistad analüüsivad põhjalikult veebilehte ja teevad kindlaks, kui kiire see on ning mida annaks sealjuures veel parandada.

Kui kiirus on kehv?

Mida aga teha siis, kui veebilehe kiirus osutubki nigelaks? Õnneks on paar lihtsalt nippi, mis võivad aidata kiirust tõsta. 

Näiteks üheks põhjuseks, miks leht laeb mõnevõrra aeglasemalt, on liigne pluginate arv. Vaata veebilehel kasutusel olevad pluginad terava pilguga üle – kas neid kõiki on ilmtingimata vaja? Ära unusta ka hädavajalikke pluginaid regulaarselt uuendada!

Kodulehe kiirust tõmbab alla ka veel seal olevate suuremahuliste failide (pildid, videod) arv. Mõistlik on esialgu laadida ainult neid pilte, mis lehe algusest kasutaja ekraanil näha on. Ülejäänud lehel olevad failid tulevad siis, kui kasutaja järjest allapoole kerib.

Veel üks võimalus saidi kiiremaks muutmisel on kasutada puhverdamist ehk Cache´i. Tegemist on protsessiga, millega salvestatakse ajutiselt vahemällu veebilehe andmed. Sisuliselt loob see tööriist kodulehest staatilise versiooni ning kuvab seda külastajatele dünaamilise asemel.

Veebilehe kiiruse kohta saab rohkem kuulata Zone Veebiakadeemiast. Veebiakadeemia “Kiirete ja vihaste” episoodides keskenduvad Eesti parimad internetigurud just veebilehtede kiirusele.

Käesolev blogipostitus on sündinud koostöös DigiGeeniusega.

Populaarsed postitused

Zone on WordCamp Finland 2023 hõbesponsor

Jaanus Putting
14.-15. septembril kogunevad põhjanaabruses, Tampere linnas maailma levinuima sisuhaldusrakenduse WordPressi entusiastid, asjatundjad ja huvilised, et...

Me peame taas rääkima domeenide hindadest

Jaanus Putting
Kätte on jõudnud jälle see hetk aastast, mil meil tuleb rääkida septembris uksele koputavast .COM domeeni hinnatõusust. Paraku tabab sama saatus...

Zone Veebiakadeemia: veebimajutusteenus - puust ja punaseks

blogi
Zone Veebiakadeemia uue hooaja värskeimas osas lahkab Zone teenuste hingeelu peensusteni tundev Ardi kõike seda, mis asetub koondnimetuse veebimajutusteenus...

Partner soovitab: Kujunda oma ettevõtte diginägu ise, muidu teevad seda teised

ISEturundaja.ee
Umbes pooled klienditeekondadest algavad tänapäeval internetist. Zone ja tehnoloogiaettevõte Nobel Tech on löönud käed, et tuua Zone klientideni...