Inglid ja AI – Slush 2024

Rauno Kais
Jaga:

20. ja 21. novembril kogunesid Helsinki messikeskuses üritusel nimega Slush oma geniaalsete ideedega startupperid ja investorid, kes otsisid ideid, mille edule oma panus anda. Kuigi messikeskuses käis põhimöll, siis tegelikkuses toimus kogu nädala vältel Helsinki erinevates paikades üritusi, kus mainitud osapooled lobistada said. Ühtekokku osales tänavusel konverentsil üle 5500 startupi, 3500 investori ja 1600 vabatahtliku, kes aitasid üritust ladusalt läbi viia.

inglid ja AI

Slushi puhul on tegemist väga eaka ja elujõulise üritusega, mis sai alguse juba 2008 aastal ja huvitava faktina võib välja tuua, et selle üks asutajatest on kuulsa Angry Birds mängu üks loojatest, Peter Vesterbacka. Kui esimesed kolm aastat oli üritus suunatud Soome ettevõtjatele ja investoritele, siis kasvava populaarsuse ja sooviga Soome ideed maailma viia, osalesid järgmistel aastatel ka inimesed juba üle terve maailma. Aastani 2015 toimus üritus Helsinki Kaapelitehdas ruumides, kuid need suured ruumid jäid rahvamasside jaoks väikeseks ning siis koliti Slush juba suurde Helsinki messikeskusse.

Startup üldiselt üksi edukalt ei stardi

Startupid on uued, sageli innovatsioonile keskenduvad ettevõtted, mis vajavad kasvu alustamiseks kapitali ja tuge. Kuna traditsiooniline rahastamine, näiteks pangalaenud, on neile keeruliselt kättesaadav, pöörduvad nad sageli investorite poole, mistõttu startupid ja investorid moodustavad kaasaegses ettevõtlusmaailmas olulise koostöövõrgustiku.

Startupi ja investori suhe põhineb vastastikusel usaldusel ja ühisel visioonil ning kui startupi idee ja meeskond on tugevad, võib investorite panus olla ettevõtte eduks kriitiline, aidates kaasa nii innovatsioonile kui ka ettevõtte kasvule. Lisaks rahalisele panusele aitavad näiteks ingelinvestorid ka oma väärtuslike kontaktide, teadmiste ja juhtimiskogemustega, sest pahatihti on ideeloojatel hea idee, aga puuduvad teadmised, kuidas ideed edukalt realiseerida.

Lühidalt öeldes on see suhe kasulik mõlemale poolele: startup saab vajaliku rahastuse ja mentorluse, samas kui ingelinvestor võib osa saada ettevõtte võimalikust edust ja tulust. Paljud tänapäeva tuntud ettevõtted nagu Skype, Tesla, Facebook, PayPal ning ”uuematest” Slack, Zoom ja OpenAI, said alguse just tänu ingelinvestorite toetusele. Zone on oma 25 tegevusaasta jooksul enda teenustega aidanud idufirmasid nagu Bolt, Scoro, Voog, Fleetguru, Rebelroam, Outfunnel, Saunum, Erply, Multon jne.

Ei, me saa läbi ilma tehisintellektita

AI on meie eluga juba nii läbipõimunud ja startup maailmas kasutavad seda juba valdav enamus, olgu see siis energiasäästlik aku (”powerwall”) kodukasutusse või keeleõppe äpp, mis aitab sul hõlpsasti uut keelt õppida. Nii käsitles ka julge pool Slushi programmist kõikvõimalikke tehisaru võimalusi, edusid ja ka pahupooli.

Tehisintellekti maastikul, kus tegutsejaid on rohkesti, on silmapaistmine pidev väljakutse. AI kasutamine ähvardab samas vähendada innovatsiooni ning seda, kuidas saab ettevõte luua konkurentsieelise ja pakkuda tooteid, millel on tõeline väärtus, säilitades oma unikaalsus maailmas, kus kopeerimine käib 24/7.

Vana maailma esindajad arutlesid aga teemadel, kus Euroopa seisab silmitsi väljakutsetega, et püsida tehisintellekti arendamisel maailma liidritega samal tasemel ning mida on vaja, et luua Euroopast järgmise põlvkonna tehnoloogiline liider?

Lisaks tutvustati erinevaid tehisintellektil baseeruvaid klienditeeninduse ja firmasiseste protsesside parendamise tarkvaralahendusi ning kuidas luua uusi rakendusi, mis toovad tehisintellekti tavaellu.

Ka meie Zones kasutame tehisintellekti abikätt aitamaks meie klientide elu kergemaks teha ja see puudutab just eriti alustavaid ettevõtteid/startup’e, kes soovivad oma loodud tootele/teenusele kiiresti ja lihtsalt kodulehte. Siin tulebki appi meie Zone+ Assistent WordPressile, kus AI aitab neil arvestatava kodulehe luua minutitega, et kohe oma tooteid/teenuseid pakkuma hakata.

Petturid toimetavad usinalt ka startup maailmas

Nii nagu meie Zones peame tegelema erinevate turvalahenduste loomistega petturite vastu, siis oli ka Slushil ettekanded, kus räägiti petturite kiirest arengust, kus kasutatakse uusi taktikaid ja tehnoloogiaid, et kasutada ära piiriüleseid ning tööstusharude nõrkuseid. Kuna pettused muutuvad üha keerukamaks, ei ole küsimus ainult kahjude ennetamises, vaid ka mõistmises, kes neist kuritegudest tõeliselt kasu saavad, kes vastutavad pettuste ärahoidmise eest ja kuidas ettevõtted saavad selles kaoses edukaks jääda. Nii arutasid lavadel olijad piiriülese vastavuse väljakutseid, uute APP (Authorised Push Payment) pettuste eeskirjade mõju idufirmadele ja suurtehnoloogia kriitilist rolli pettuste eest kaitsmisel.

Üheskoos parema maailma poole

Kuna maailm kihutab juba aastakümneid ”tänu” ületarbimisele, raiskamisele ja saastamisele suurel kiirusel võpsiku suunas, siis Slush visiooniks on pikka aega olnud, et just ettevõtlus on kõige tõhusam viis maailma suurel skaalal muutmiseks. Nii esindasid erinevaid loodust- ja energiat säästvaid lahendusi paljud ettevõtmised ning ka Helsinkis asuvad erinevad ülikoolid. Viimaste puhul tasub mainimist, et nii Helsinki ülikooli, kui Aalto ülikoolil on mõlemas suured ja elujõulised startup inkubaatorid ning messil saigi näha nende õpilaste uusimaid leiutisi, mis teevad meie planeedist parema elupaiga. Kusjuures, Aalto õpetajad ja õpilased on aktiivselt Slushi korraldamises osalenud juba aastaid. Lisaks kohalikele startupidele oli üritusel esindatatud ka paljud just jätkusuutlikkusele keskendunud startupid nii USAst, Itaaliast, Hollandist, Saksamaalt ja veel mitmest riigist. 

Ka üritus ise oli võimalikult loodussõbralik, alates taaskasutatavatest söögi-jooginõudest, taaskasutatavatest boksi dekoratsioonidest ning lõpetades kogu ürituse vegan menüüg. Lisaks oli kõikidel osalejatel võimalus toetada Slushi CO2 jalajälje vähendamist läbi rahalise panuse metsaistutamisesse ning soetada ökotoodangust Slushi reklaamriideid.

Ka Zones oleme suurt rõhku pannud oma ökoloogilise jalajälje vähendamisele ning hiljuti saime ka Green Web Foundation’i märgistuse. Samuti oleme suure osa oma serveripargist kolinud Greenergy Data Centers’isse, mille kohta saab lähemalt lugeda siit. 

Olles aastakümneid Eestis ning mujal maailmas erinevatel messidel osalenud ja mõne ka ise korraldanud, siis soovitan järgmisel aastal Slushile minna just nendel startupidel või inimestel, kes tahavad oma ideid suurema publiku peal testida, inspiratsiooni leida, tagasisidet saada ja miks mitte sobivuse korral isegi investori leida. 

Populaarsed postitused

Lokaliseerimine ja kvaliteetne tõlge: sild globaalsete turgude vahel

Rauno Kais
Digiajastul, kus piirid on muutunud virtuaalseks ja ettevõtted võivad jõuda klientideni üle kogu maailma, on kvaliteetne ja hästi läbimõeldud suhtlus...

Kliendi edulugu ehk kuidas Voog meie uuele VPS platvormile kolis

Tanel Männik
Käesoleva blogilooga heidame valgust ühele suvel aset leidnud ettevõtmisele, millega said kodumaise sisuhaldustarkvara Voo osad teenused virtuaalserveritest...

Hiina Veepiin ajab WordPresse hulluks

Rauno Kais
Zone analüütikud on pikka aega jälginud küberründeid, millel on ootamatuid sarnasusi iidse Hiina piinamismeetodiga. Nagu "veepiinamine", ei kujuta...

Kuidas Turbo nupp päästis E-smaspäeva

Katrin Sulg
Veebipood hammas32.ee jagas meiega oma positiivset kogemust Zone Turbo nupu kasutamisel, mis aitas neil E-smaspäeva kampaania ajal suurenenud koormusega...