Drupal CMS – uus sisuhaldus turundajatele, disaineritele ja sisuloojatele

Ingmar Aasoja
Jaga:

15. jaanuaril nägi ilmavalgust Drupal CMS versioon 1.0.0. Esmapilgul võib versiooninumber segadust tekitada, sest Drupal on veebimaailmas eksisteerinud juba üle 24 aasta. Just see teebki asja huvitavaks! Kui seni on Drupal olnud pigem keerulisemate veebilehtede haldamiseks kasutatav raamistik kui klassikaline sisuhaldussüsteem, siis nüüd on suund võetud luua sisuhaldussüsteem, mis on mõeldud eelkõige turundajatele, disaineritele ja sisuloojatele.

Drupal CMS -  uus sisuhaldus turundajatele, disaineritele ja sisuloojatele

Järgmine versioon, Drupal Experience Builder, lubab lisaks lihtsamale sisuhaldusele muuta kasutajasõbralikumaks ka veebilehe (ja selle sisu) kujundamise. Esimesed katsetused näitavad, et suund on paljulubav. Kuivõrd Drupal CMS ei ole (veel) Zone+ abil paigaldatav, olen koostanud lihtsa juhendi, kuidas see Zone platvormi serverisse installida.

Paigaldamine Zone platvormiga serverisse

1. Loo MariaDB andmebaas ja kasutaja

Enne rakenduse paigaldamist tuleb luua MariaDB andmebaas, kuhu veebilehe andmed salvestatakse, ning MariaDB kasutaja, kellele tuleb anda kõik õigused andmebaasi haldamiseks. Loe meie abikeskkonnast, kuidas lisada MariaDB andmebaasi ja kasutajat.

2. Seadista veebiserver

Seejärel tuleb seadistada veebiserver serveerima faile kataloogist, kuhu paigaldatakse sisuhaldussüsteem. Drupal’i front controller asub projekti juurkataloogi web alamkataloogis.
Näiteks, kui projekti nimi on veebileht, siis tuleb seadistada domeeni Kataloog server järgmisele väärtusele: veebileht/web. Seda saab teha virtuaalserveri peadomeeni või alamdomeeni haldusest.

Näidisdomeeniks on drupal.miljonivaade.eu, ja kasutusel on PHP versioon 8.3.

3. Seadista SSH ühendus

Kuna tarkvara paigaldatakse PHP pakihalduri composer abil, siis on vaja seadistada SSH ligipääs ning siseneda serverisse SSH kliendi abil.

4. Paigaldamine serverisse

Navigeeri serveris õigesse kataloogi vastavalt seadistatud veebiserverile:

cd ~/domeenid/www.drupal.miljonivaade.euCode language: JavaScript (javascript)

Käivita käsk, mis paigaldab vajalikud failid:

composer create-project drupal/cms veebileht

Kui kõik on õigesti seadistatud, peaks väljund välja nägema umbes selline:

Seejärel mine veebibrauseris valitud domeenile (näidises https://drupal.miljonivaade.eu), kus pead lõpule viima veel mõned seadistusprotsessi etapid.

Lõplik seadistamine

Esimeses vaates tulen enda nägemise järgi valida soovitud sisutüübid, mida kasutama hakatakse. Selle järgi otsustab rakenduse seadistaja, millised moodulid seadistatakse tulevases haldusliideses.

1. vali sisutüübid

Esimeses vaates saad valida sisutüübid, mida tulevikus kasutama hakkad. Selle põhjal otsustab rakenduse seadistaja, millised moodulid seadistatakse haldusliideses.

2. Määra veebilehe nimi

3. Seadista andmebaas

Kolmandas sammus tuleb seadistada andmebaas. Andmebaasi tüübiks vali MySQL, MariaDB, Percona Server või equivalent.
Allolevas vormis sisesta andmebaasi ja andmebaasi kasutaja andmed, mis õpetuse esimeses etapis loodud sai. Advanced options all tuleb lisaks määrata Host, mille leiad virtuaalserveri halduse Süsteemsed andmed alampunktist. Kasuta seal kuvatud MySQL/MariaDB serveri aadressi.

4. Loo peakasutaja

Pärast nupu Save and continue vajutamist tuleb sisestada esimese peakasutaja andmed. Lisa enda e-posti aadress ja soovitud salasõna. NB! Kuigi sisestad e-posti aadressi, on peakasutaja kasutajanimeks admin.

5. Vajuta Finish.

Veebi seadistamine algab ja võib veidi aega võtta. Protsessi kulgu kuvatakse ekraanil.


Esimene sisselogimine ja haldusliides

Kui veebileht on seadistatud, siis suunatakse sind halduspaneeli, kus saab juba lehe sisu hallata.

Esmane kogemus – disainimine ja sisu haldamine: Vajuta vasakul üleval sinist Drupal logo, et liikuda vaatesse, kus on võimalik visuaalses halduses lisada, muuta ja eemaldada disainiblokke. Lehti ja postitusi saad lisada vasakpoolsest menüüst, valides esimese menüüpunkti Create.

Kui oled halduspaneelist välja loginud, saad tulevikus sisse logida, lisades veebisaidi URL-i lõppu /admin (näidises https://drupal.miljonivaade.eu/admin).

Drupal CMS-i sisuhalduse kohta leiad täpsema õpetuse Drupal CMS teadmistebaasist.

Populaarsed postitused

Kliendi edulugu ehk kuidas aeglane e-pood taas kiireks sai

Katrin Sulg
Veebipoe ananke.ee perenaisele Kerttu Liiva-Kulbokile on juba aastaid muret valmistanud e-poe aeglane toimimine. Kuna ettevõtte meeskond on väike ja...

Xdebug seadistamine Zone veebimajutuses: VSCode

Arne Meier
Teatavasti võimaldab Xdebug samm-sammult koodi siluda, muutujaid jälgida ja vigasid hõlpsalt tuvastada, mis kokkuvõtvalt teeb arendustöö sujuvamaks...

Xdebug seadistamine Zone veebimajutuses: Sublime Text

Arne Meier
Kui oled PHP-arendaja, siis tead, kui tähtis on koodis olevate vigade ja tõrgete kiire ja tõhus leidmine. Siin tuleb appi Xdebug – võimas PHP arendustööriist,...

Partner soovitab: Nii väldid ebaõnnestumisi Google reklaamidega

Klewer Marketing
Google Ads on tänapäeval suurettevõtete jaoks üks kõige tõhusamaid ja võimsamaid viise müügitulemuste kasvatamiseks. Pole juhus, et 80% ettevõtetest...