Võimalikud reformid tippdomeeninduses

Ardi Jürgens
Jaga:

32. ICANN konverents Pariisis on oodatult saanud märkimisväärsete uudiste allikaks, sealt laekuvad sõnumid annavad märku võimalikest peatsetest arengutest Internetis, täpsemalt domeeninduse maailmas.

Märgid (ehk GNSO raport) näitavad, et uute tippdomeenide lisandumine võib saada tavaliseks osaks meie elust ja tõenäoliselt on juba lähiaastail lisandumas globaalsesse DNS süsteemi mitmeid geneerilisi tippdomeene. Mõnede arvamuste kohaselt võib tippdomeenide arv potentsiaalselt ulatuda lausa tuhandetesse, ehk on see ajakirjanduslik liialdus, kuid kes seda täpselt veel teab.

Näiteks on lisaks riikidele oma tippdomeene oodata globaalsetele metropolidele: .berlin tippdomeeni jahtiv huvigrupp on selle nimel tegutsenud juba aastaid, sarnaselt on tükk aega juba vaeva näinud New York’ile (.nyc) oma tippdomeeni taotlejad ja nendega on liitunud .paris huvigrupp.

Loomulikult ei oleks uued tippdomeenid piiratud ainult linnanimedega, potentsiaalsed huvilised on ka globaalsed brändid (kes teema arengut mõningase murega jälgivad) ning loomulikult domeenieksperdid, kes juba sobivatele nimedele hammast ihuvad.

Lisanduvate tippdomeenide potentsiaalne suur arv tekitab paljudes vastakaid tundeid. Ühelt poolt laiendab see kindlasti lõpptarbijate valikut ja devalveerib praeguste domeeniärikate “kinnisvara” väärtust, kuid keerukamaks ja kallimaks muutub tõenäoliselt ka intellektuaalse omandi kaitsjate töö, sest tippdomeene, milles oma märke kaitsta on oluliselt rohkem.

Märkimisväärsed arengud on ka ccTLD IDN domeenide lisamisel tippdomeenide nimistusse. Alles hiljuti märkisin ühes kommentaaris, et Venemaa president Dmitri Medvedev on avaldanud soovi kasutusele võtta Vene Föderatsiooni tippdomeen, mis oleks kirillitsas. Tänaseks on konkreetsemate sammudeni jõudnud Bulgaaria, kes on esitanud ICANN’ile ametliku taotluse domeenile .бг ja kutsub samuti kirillitsat kasutavaid riike üles edasisele koostööle.

Huvitavat lugemist leiab konverentsi veebilehelt muudki, päris huvitav on näiteks raport Domain Name Front Running’u tegeliku situatsiooni kohta.

Kommentaarid

1 kommentaar

  • Huvitavad uudised. Teema läheb veelgi kuumemaks kuna nö Veebimaa kahaneb iga päevaga ja eks eelkõige seetõttu seda laiendada ju püütaksegi. Com domeeni dominantsus age ei kao niipea veel ilmast kusagile. Eestis võiks mõelda pigem sellele , et kui .ee viimaks vabamüüki jõuab, kes seda siis ostab ? Loodan, et eestlastel on niipalju taipu ja kiiret tegutsemisvaistu, et selles olukorras peremeesteks jääda ! Tänase seisuga oleme kaotanud juba üsna palju meie Riigile ja rahvale olulisi domeeni nimesid …

    Jõudu ja tarkust soovides,

    ” Domeeniekspert “

Populaarsed postitused

Partner soovitab: milliseid makseviise kassas pakkuda?

Montonio
E-kaubanduse maailm on teinud suure hüppe edasi ajast, mil maksevõimalused piirdusid sularaha ja keeruliste pangaülekannetega. Tänapäeval võib makseprotsess...

Veebimajutus algajatele: Zone teenustega saad kodulehe valmis kiiresti ja turvaliselt

Nikita
Oma kodulehe loomine võib tunduda keeruline, eriti kui sul puudub varasem kokkupuude serverite, domeenide või veebidisainiga. Zone – Eesti juhtivaid...

Partner soovitab: Kuidas kirjutada tõhusaid e-kirju ehk juhend meiliturundusega alustajale

Smaily
Meiliturundus annab tiheda konkurentsiga ärimaailmas võimaluse teistest eristuda ja oma kliente kaasata. Kui oled selles valdkonnas alles alustamas,...

Kas Google kaob ehk kuidas AI-optimeerida oma kodulehte ChatGPT-ajastul

Triin
Me peame taas rääkima tehisintellektist. Täpsemalt AI-st kui otsingumootorist ja sellest, kuidas see mõjutab sinu ettevõtet. Kuigi ligi 90% ettevõtetest...