Täpitähtedega EU domeeninimed ZONE.EU keskkonnas

Ardi Jürgens
Jaga:

EU domeen

Alates tänasest (1. detsembrist) on ZONE.EU keskkonna kaudu võimalik esitada EU IDN ehk täpitähti sisaldavatele domeeninimedele eeltaotlusi.

Alates 10. detsembrist 2009 on EU tippdomeenis võimalik registreerida selliseid domeeninimesid, mis sisaldavad ladina tähestiku diakriitilisi märke ehk katuse, täppide, konksude ja tildega tähti ning kreeka tähestiku või kirillitsa tähestiku tähti.

See tähendab, et eesti keele täpitähed õ, ä, ö ja ü on EU domeenides sellest kuupäevast lubatud ja ühtlasi tähendab see tuge ka kirillitsale.

Eeltaotlused edastame EURid kesksüsteemi registreerimiseks 10. detsembril kohe, kui registreerimissüsteem avatakse.

Täpsemat infot IDN domeenide käivitamise kohta leiate meie IDN Korduma Kippuvate Küsimuste lehelt aadressil https://www.zone.eu/kkk/idn

Kommentaarid

2 kommentaari

  • Enne kui suure hurraga täpitähtedega domeeni registreerima hakata, tuleks mõelda, kas ollakse valmis 11% külastajatest (IE6 kasutajad) loobuma. Internet Exploreri versioon 6 ei toeta neid domeene üldse, seega on leht selle brauseri kasutajatele kättesaamatu. On küll võimalik paigaldada plugin, mis selle vea parandab – aga ma ei usu, et keegi viitsib ühe aadressi pärast endale pluginat paigaldama hakata.

    Samuti ei näe ligi pooled külastajad (Firefoxi kasutajad) brauseri aadressireal ilusat täpitähtedega domeeni PÜHVEL.EU, vaid hoopis midagi sellist: XN–PHVEL-KVA.EU
    Brändi ja maine kujundamisel selline aadressi kuvamine küll kasuks ei tule – tavalisel kasutajal võib tekkida küsimus, et mis jama käib – mingi viirus või?
    Sellisel kujul aadressi näevad hetkel ainult Firefoxi kasutajad, IE8, Opera, Chrome, Safari näitavad aadressi korrktselt. IE7 pole isiklikult testinud.

    Firefoxi tugi võib küll millalgi muutuda, aga kes seda teab..

    Lisaks tuleks arvestada, et mailiaadressid peavad kõik jääma kujule XN–PHVEL-KVA.EU – asi sellest, et enamus mailiprogramme neid täpitähtedega domeene ikkagi ei toeta.

  • Illimar toob välja mõned väga head punktid ja asjaolud, mida arvesse võtta IDN domeeninimede kasutuselevõtul. Mul endal on sahtlisse tekkimas üks kirjatükk mõnede praktiliste näpunäidetega, kuidas IDN domeeninime mõistlikult kasutusele võtta.

    Mis puudutab vanemate veebibrauserite kasutajaid, siis Internet Explorer 6’e kasutab veel suurem osa tänastest internetikasutajatest, meie enda statistika järgi lausa 15-16%.

    Firefoxi ehk siis Mozilla arendajad pelgavad väga homoglüüfidest tingitud “spoofimise” võimalusi ja tippdomeenide puhul, mida nad ei ole oma “whitelisti” lisanud näidatakse domeeninime “punycodes”.

    Mozilla whitelisti saamise eelduseks on see, et tippdomeenil on olemas poliitika, mis takistab “spoofimist”. EU tippdomeenil on see poliitika olemas, sest erinevate tähestike segamist domeeninimes Euroopa Liit ei võimalda. Seetõttu on Mozilla whitelisti EU tippdomeeni ilmselt peagi oodata.

    Suurim probleem IDN domeeninimede kasutamisel on aga tõesti e-posti protokolli tugi, kuna e-posti sünd sarnaselt DNS’ile jääb Unicode ja IDN standardite eelsesse aega.

    Meie soovitus on IDN domeeninime kasutada kombinatsioonis ASCII analoogiga, et tagada ühilduvus vanema tarkvara ja standarditega, mis ei ole veel tänapäeva jõudnud.

Populaarsed postitused

Partner soovitab: milliseid makseviise kassas pakkuda?

Montonio
E-kaubanduse maailm on teinud suure hüppe edasi ajast, mil maksevõimalused piirdusid sularaha ja keeruliste pangaülekannetega. Tänapäeval võib makseprotsess...

Veebimajutus algajatele: Zone teenustega saad kodulehe valmis kiiresti ja turvaliselt

Nikita
Oma kodulehe loomine võib tunduda keeruline, eriti kui sul puudub varasem kokkupuude serverite, domeenide või veebidisainiga. Zone – Eesti juhtivaid...

Partner soovitab: Kuidas kirjutada tõhusaid e-kirju ehk juhend meiliturundusega alustajale

Smaily
Meiliturundus annab tiheda konkurentsiga ärimaailmas võimaluse teistest eristuda ja oma kliente kaasata. Kui oled selles valdkonnas alles alustamas,...

Kas Google kaob ehk kuidas AI-optimeerida oma kodulehte ChatGPT-ajastul

Triin
Me peame taas rääkima tehisintellektist. Täpsemalt AI-st kui otsingumootorist ja sellest, kuidas see mõjutab sinu ettevõtet. Kuigi ligi 90% ettevõtetest...