IPv6 progress Zones

Ardi Jürgens
Jaga:

Antud blogipostitus on 141 kuud vana ning ei pruugi olla enam ajakohane.

Tänaseks on valdav osa aktiivseid internetikasutajaid üldjoontes juba kursis asjaoluga, et lähiaastatel ootab internetti ees internetiprotokolli senise 4. versiooni kõrvale uue 6. versiooni tulek (http://en.wikipedia.org/wiki/IPv6). Siirdumine kaasaegsemale tehnoloogiale peaks ennetama internetiaadresside põua tekkimist ja tooma endaga kaasa mitmeid kasulikke tehnoloogilise uuendusi.

Ka Zone tehniline meeskond on aktiivselt tegutsenud uue internetiprotokolli toe lisamisega oma taristusse. Osa eeltöid IPv6 kasutuselevõtuks tehti ära meie andmesidevõrgu uuenduste raames (http://blog.zone.ee/2012/01/27/andmesideinfra-uuendustest/) ja läinud aasta jooksul oleme IPv6 tuge vaikselt, aga kindlalt, mööda oma teenuste “pinu” toonud aina kõrgemale, klientidele lähemale.

Entusiastlikumad füüsiliste serverite majutajad on meie pilootprogrammi raames esimesed IPv6 alamvõrgud juba reaalsesse kasutusse saanud. Lähinädalatel jõuame aga verstapostini, millest alates on enamus meie serveriteenuste klientidest ja kasutajatest uuest protokollist mõjutatud. Nimelt hakkab IPv6 tugi vaikselt jõudma meie Virtuaalserverite ja Nutikate Privaatserveriteni.

Oktoobri jooksul ootab Zone tarkvaraplatvormi kasutavaid servereid ees tarkvarauuendus, mille järgselt omandavad kõik uuendatud masinad aktuaalsed, globaaselt marsruuditavad IPv6 aadressid.

Kasutajatele tähendab uuendus, et Virtuaalserverist või Nutikast Privaatserverist väljuvad ühendused võivad edaspidi lisaks 4. versiooni IP protokollile leida aset ka üle IP protokolli 6. versiooni. Kui serverist loodava väljuva ühenduse raames tehakse DNS päring ja selle vastuses on olemas ka IPv6 aadress, üritatakse väljuvat ühendust esmalt luua just selle pihta.

IPv6 ühenduvuse osas me Zone osalt probleeme ette ei näe, meie ruuterites on olemas täielikud globaalsed IPv6 võrkude tabelid ja 6. versiooni IP ühenduvus on meil tagatud koostöös kahe teenusepakkuja Cogenti ja Linxtelecomiga.

Praegune muudatus võib endaga probleeme kaasa tuua juhul, kui kasutaja internetirakendused suhtlevad serveri(te)ga, mis on valesti seadistatud. Näiteks üritatakse luua meie platvormilt ühendust serveriga, millel on olemas IPv6 DNS kirje, kuid reaalsuses puudub IPv6 ühenduvus. Sellisel juhul on edasiseks tegutsemiseks kolm varianti:

  • võtta ühendust serveri omanikuga ja paluda puudulik IPv6 DNS kirje eemaldada;
  • võtta ühendust serveri omanikuga ja paluda IPv6 ühenduvus luua/taastada;
  • muuta oma skripti nii, et see pöörduks alati IPv4 aadressi poole.

Virtuaalserveritesse ja Nutikatesse Privaatserveritesse sisenevate ühenduste tarbeks me veel DNS tsoonidesse IPv6 aadresse ei lisa. Mitme suure muudatuse korraga tegemine võiks viia segaduseni ja selle vältimiseks lükkame eelpoolmainitet operatsiooni edasi tulevikku.

Kes soovivad Zone IPv6 ühenduvust testida ja meile selle kohta tagasisidet anda, saavad seda teha, külastades mõnd http://web.zone.ee tasuta veebimajutusteenust kasutavat kodulehte, või web.zone.ee hostile ping6 või traceroute6’ga ühendust luues.

Populaarsed postitused

"Pilve pole olemas. On lihtsalt kellegi teise arvuti."

Ardi Jürgens
Mis ikkagi on pilveteenus, kuidas see keerukas süsteem töötab ning kuidas me tulime mõne nädala eest toime ühe jõudlust pärssinud ootamatusega....

Saabub OpenSSL 3 tugi - ka aegunud PHP versioonidele

Ingmar Aasoja
Zone veebimajutusplatvormi aluseks olevat ZoneOS operatsioonisüsteemi ootab ees suurem uuendus: juurutame OpenSSL 3. versiooni. See muutus mõjutab pea...

Uuendame NodeJS ja Python vaikeversioone

Ingmar Aasoja
Juunis 2024 hakkame Zone platvormi järk-järgult l uuendama NodeJS ja Python vaikeversioone, mistõttu palume käesoleva kirjatükiga tähelepanu just...

Veelkord aegunud PHP versioonidest

Kaarel Urva
Mäletatavasti teavitasime aprilli lõpus kliente sellest, et aegunud PHP versioonide kasutamine muutub tasuliseks. Mõistetavasti tuli see uudis paljudele...