Mis juhtub 5. septembril juba registreeritud .fi domeenidega?

Ardi Jürgens
Jaga:

Antud blogipostitus on 89 kuud vana ning ei pruugi olla enam ajakohane.

aurora-borealis

.fi domeeni avanemise teemalises blogipostituses kirjutasin, et juba septembri alguses avaneb Eesti ettevõtetel ja eraisikutel võimalus registreerida Soome domeene. Käesolevas postituses kirjeldan, kuidas mõjutab tippdomeeni reform olemasoleva .fi domeeni omanikku.

Teema on oluline, kuna nii mõnigi eestimaine Kaval-Ants on hoolimata senistest piirangutest siiski leidnud võimaluse põhjanaabritelt domeeni napsamiseks.

Tippdomeeni haldajana on Viestintävirasto aastaid valitsenud Soome domeeniregistrit kasutades hübriidmudelit, mille järgi saab lõppkasutaja domeene registreerida nii otse registris kui ka vahendajate kaudu. Sellise mudeli ülalpidamine on kallis ja keeruline, mistõttu on soomlastel soov register kaasajastada.

Septembrist läheb Soome üle puhtale kahetasandilisele registri mudelile, mille puhul register tegeleb tippdomeeni andmekogu ja teenuste haldamisega ning lõppkasutajatega tegelevad ainult registripidajad. Sarnane muudatus toimus Eestis aastaid tagasi ja mudel on end igati õigustanud.

Olemasolevatele .fi domeeni omanikele tähendab registrimudeli vahetumine vajadust kiireks tegutsemiseks siis, kui domeen on registreerinud otse registris või domeen on registreeritud vahendaja juures, kes ei hakka registripidajaks.

Selliste domeenide omanikud peavad leidma endale registripidaja, kes aitaks tulevikus domeeni pikendada, nimeserverikirjeid ning kasutajaandmete muuta jne. Samuti peab registripidaja pakkuma edaspidi domeeni omanikule kasutajatuge.

Parim registripidaja sellistele ettevõtjatele on Zone, oleme ju Eesti suurim domeenide registripidaja ja omame aastatepikkust kogemust koostööst Viestintävirastoga.

logo_fiSelleks, et tuua olemasolev .fi domeen Zone haldusesse, tuleb meile domeeni ületoomise taotlus, mida erialaterminoloogias tuntakse ka kui TRANSFER taotlust. Oluline on seejuures teada, et selleks on vaja eelnevalt Viestintävirasto käest küsida domeeni autoriseerimiskood ehk TRANSFER-võti.

Kui domeen on registreeritud vahendaja juures, kes hakkab septembrist registripidajaks, ei ole domeeni omanikul vaja midagi täiendavat teha. Seetõttu ei pea kõik need registreerijad, kes on oma domeeni varem Zones registreerinud, üldse muret tundma. Usaldusväärsest partnerist on vahest kasu ka 🙂

 

Kommentaarid

1 kommentaar
  • Aitäh olulise info eest. Mingist muutusest on teavitus-meilid tulnud, aga et domeen tuleb otse Viestintävirasto käest registreerituna ära kolida, on uudis. Muidugi kolime Zone’i 🙂

Kommentaarid suletud.

Populaarsed postitused

Nutikas Pilveserver: tark lahendus e-poe ja nõudlike veebiprojektide jaoks

Tanel Männik
Nutikas Pilveserver pakub nüüdisaegset ja kulutõhusat lahendust, mis ühendab endas paindlikkuse ja võimsuse, et rahuldada kõrge külastatavusega...

Hallatud või halduseta platvorm: kumb vastab paremini sinu vajadustele?

Martin Kirs
ZoneOS platvorm on meie hallatavate teenuste alustala, sisaldades endas justkui mitme IT-spetsialisti pädevusi. Kuidas see platvorm on nii "nutikas" ja...

Zone Veebiakadeemia - lihtsad tööriistad kodulehega alustamiseks

blogi
Zone Veebiakadeemia uue hooaja värskeimas osas räägib Zone arendustiimi juht Ingmar kasulikest tööriistadest, mis aitavad sul hõlpsalt ja arusaadavalt...

Partner soovitab: Kodulehe hooldus ehk kuidas kaitsta seda küberrünnakute eest

MarketingSharks
Veebiarenduse maailmas on WordPress vaieldamatult üks kõige populaarsemaid sisuhaldussüsteeme.