“Teeme ära” koristustalgud sinu (tehtud) veebis – kõik /uus, /vana, /arhiiv ja /newsletter välja!

Peeter Marvet
Jaga:

Fakt: kui su veebi vana versioon on liigutatud alamkataloogi /vana, /old ja uuendamata/turvapaikamata – või kui paned tegemisel oleva ja veel mitte igast nurgast turvatud/uuendatud veebi kataloogi /uus, /new vms – võtavad kurinahad selle varem või hiljem üle.

Pigem varem – ühe turvaintsidendiga tegeledes leidsime näiteks, et uus veeb oli üles pandud /uus alamkataloogi (mõistagi!) mullu 15. septembril ning 25. liigutatud veebi juurkataloogi ehk võetud kasutusele. FTP-logist on näha, et üles laetud veeb oli puhas, liigutamise ajal on seal aga juba sees ühe Hiina reklaamivõrgustiku häkk. 10 päeva, “keegi ei tea, et meil on /uus”. Kes teab, äkki oli adminni parool “test”? Mõni plugin uuendamata? Igatahes leidis selle augu jaanuari lõpus üles järgmine rühmitus ning pani veebi raha teenima.

Talvel koristasin üht teist veebi ja leidsin sealt 6 erinevat WordPress’i, mis paigaldatud viimase 5 aasta jooksul. Ja jupikese ISISe häkist. @martinsookael jagas aga sellist pilti – logides kliendi veebiserverisse leidis ta sealt 8 erinevas kõdunemisfaasis WPd:

https://twitter.com/martinsookael/status/672867139125051392

Paraku on olemas tööriistad nagu DirBuster (ja selle massrünneteks sobivad analoogid), mille sõnastikud sisaldavad levinud nimekujusid – test.php, phpmyadmin, new, old, dev jne – ning sageli on sellisel viisil avastatud koodi kaudu sisse murdmine lausa tüütult lihtne. Neid veebe krõbistavad nooremhäkkerid hommikukohvi kõrvale, lihtsalt näpuharjutuseks.

Sellest ka “Teeme ära!” üleskutse, mille esimest otsa saab teha ka üldse-mitte-tehniline inimene – tuleta meelde, kas veebiuuenduse ajal on kuhugi vana versioon alles jäetud? Kui meelde ei tule, proovi järgi asukohad stiilis domain.ee/uus, domain.ee/vana, vana.domain.ee … või äkki vedeleb kusagil domain.ee/blogi oma ainsa tervituspostitusega?

Siit edasi võiks FTPga veebiserverisse sisse logida ja vaadata, ega loomehoos arendaja ole mõnda veidi erinevat nimekuju kasutanud – vana-web, vana2, archive jne. Pane kirja, lase veebimeistril igaks juhuks üle vaadata (äkki ikka on millekski vajalik?), siis arhiveerida ja kustutada.

Kui selle käigus hakkab silma aasta 2012 kampaania-maandumisleht, kunagine ise kirjutatud uudiskirjalahendus alamkataloogis /newsletter vms – siis täpselt samasse nimekirja.

Päisepilt ongi ühe täiesti reaalse firma veebiserverist – igati lugupeetav ettevõte, inimesed käivad lipsuga tööl ja büroojuht pakub kohvi kõrvale šokolaadikompvekki. Nende vana uudiskirja-lahenduse kataloogis on süütuna näiv configure.php, mis lähemal vaatlusel võimaldab veebiserverisse uusi faile üles laadida. Ehk teha seda, mida iganes kurinahk teha plaanis.

Jõudu tööle!

Kommentaarid

Populaarsed postitused

Partner soovitab: milliseid makseviise kassas pakkuda?

Montonio
E-kaubanduse maailm on teinud suure hüppe edasi ajast, mil maksevõimalused piirdusid sularaha ja keeruliste pangaülekannetega. Tänapäeval võib makseprotsess...

Veebimajutus algajatele: Zone teenustega saad kodulehe valmis kiiresti ja turvaliselt

Nikita
Oma kodulehe loomine võib tunduda keeruline, eriti kui sul puudub varasem kokkupuude serverite, domeenide või veebidisainiga. Zone – Eesti juhtivaid...

Partner soovitab: Kuidas kirjutada tõhusaid e-kirju ehk juhend meiliturundusega alustajale

Smaily
Meiliturundus annab tiheda konkurentsiga ärimaailmas võimaluse teistest eristuda ja oma kliente kaasata. Kui oled selles valdkonnas alles alustamas,...

Kas Google kaob ehk kuidas AI-optimeerida oma kodulehte ChatGPT-ajastul

Triin
Me peame taas rääkima tehisintellektist. Täpsemalt AI-st kui otsingumootorist ja sellest, kuidas see mõjutab sinu ettevõtet. Kuigi ligi 90% ettevõtetest...