Kas saaksid kiiresti ühe maksekorralduse teha?

Peeter Marvet
Jaga:

Kontorisse jäänutel on aga puhkajate asendamistega käed-jalad tööd täis ning olukord natuke uus ja ilma sisse harjunud käitumisreegliteta.

Näiteks võiks reedel, napilt enne lõunapausi, assistent Anne postkasti saabuda selline kiri tegevjuht Tiiult:

Ääremärkus: see ja järgmised kirjad on pärit ühe meie turvateadliku kliendi suhtlusest päris kelmidega. Nimed ja aadressid muudetud, fiktiivse firma nimi pärit ühest sotsmeedia-eksperimendist. Igaks juhuks ka tavakohane hoiatus “don’t try that at home work” – vaevalt, et neil sind maksma petta õnnestub… aga äkki võtab keegi trollimist südamesse ja leiab mõne turvaprobleemi mille ärakasutamise-katseks sa veel valmis pole.

Raamatupidaja on puhkusel, aga lõunalt naasnud Anne ülesandeks on kontor iga ilmaga toimivana hoida ja Tiiu saab peagi täpsustava küsimuse:

Viis minutit hiljem tuleb talt vastus:

Samuel on ilmselt rahamuul, kes on “töökuulutuse” peale olnud nõus oma kontole saabuvast rahast 90% sulas välja võtma ja Western Union’i kaudu edasi saatma.

Anne jääb hetkeks kirja uurima – aga peagi on postkastis järgmine kiri Tiiult, kellel ilmselt on maksega kiire:

Mistahes kelmuse puhul on oluline sundida ohver enne tegutsema ja alles siis mõtlema. “Ja-jaa, juba jooksen,” ohkab Anne – aga ta ei saa ju niisama maksta, sest raamatupidaja peaks selle kuidagi algdokumendiga kokku viima:

Ja saab vastuseks:

Nagu näha, sai Google Translate jälle natuke tööd teha ning kellegi nobedad näpud kopeerisid vastused Outlook’i.

Järgmine kord ei pruugi aga pettus nii kergesti märgatav olla, sest suhtluse kulg on üsnagi etteaimatav ja pole keeruline paarkümmend tüüpvastust inimtõlgilt tellida. Tegemist on ikkagi levinud kelmuseliigiga ja küllap leiab selle läbiviimiseks asjakohastest veebidest nii õpetusi kui ka tekstinäiteid. Brian Krebs’il on hea lugu veidi erinevast pettuseliigi ehk “vene kohtinguteenusest” toimimisest.

Jätame aga Tiiu ja Anne omavahel suhtlema ning vaatame…

Kuidas selline kelmus töötab?

Keerulisemate CEO-kelmuste puhul on tegemist ühe osapoole e-postikonto ülevõtmise ning päris arve võltsimisega. Sellist näidet kirjeldab Andris postituses Tõestisündinud lugu e-posti võltsimise tõttu kaotatud rahast ja ühte banaalselt lihtsat postikontosse sissemurdmist lahkas Ardi loos “Paha Panda” varastab postkaste.

Sedapuhku pole aga tegemist konkreetse firma vastu suunatud kuluka harpuunimisega ning Tiiu ja Anne kontaktid leiti pigem firma kodulehelt:

Veebifragment kelmidega kirjavahetust arendanud firma kodulehelt, pildid “Anna Malvara” loo juurest. Olgu lisatud, et mõlemad on 100% sünteetilised ehk 3D-renderdatud – Tiiu on pärit Renderpeople galeriist ja Anne leidsin üles ühest 3ds Max’i õpetusest.

Robotid skannivad tuhandete firmade veebe, korjates kokku e-posti-aadressid ning nendega seotud nimed ja rollid. Keegi hoolas inimene puhastab andmed ja müüb need kena Exceli-tabelina ahela järgmisele lülile maha – hinnajärk ilmselt sent per firma.

Ja see järgmine lüli saadab laiali spämmi, kus saatja real on kenasti From: Tiiu Kask <tiiu@malvara.ee>, kiri on saadetud mõne pahaaimamatu firma serverist (Return-Path: <vd@somehackedwebsite.com>) ja Outlook’i vms e-postikliendi puhul vastamisel kasutatav Reply-To aadress viitab kolmandale, samuti kelmi kontrolli all olevale serverile, kus kasutajanimest sõltumatult jõuavad kõik kirjad “operaatori” postkasti (Reply-To: "Tiiu Kask" <tiiu@vd-scammersdomain.org>):

Anne saab kogu suhtluse käigus kirju, kus saatjaks oleks justnagu õige Tiiu – aga tehes Reply läheb vastus vale-Tiiule.

Kuidas ennast selliste pettuste eest kaitsta?

Ma heameelega räägiks siinkohal vajadusest lisada oma domeenile SPF-kirje, mis võimaldab postiserveritel kontrollida, et malvara.ee kirju tohib saata ainult see üks ja õige server (loe: 3 tehnoloogiat, mis aitavad kirjad kindlalt kohale toimetada ja Kuidas kontrollida väljuva e-posti SPF+DKIM+DMARC toimimist?)… aga kuigi see on 100% mõistlik liigutus, peitub tegelik võti ikka meie endi peas – valmisolekus kelmust ära tunda ja kokkulepitud käitumisreeglites:

  • tea, et kiirusele rõhumine on sageli märk soovist sind tavapärasest erinevalt käituma panna ja e-posti on lihtne võltsida
  • vähimagi kahtluse korral kontrolli saatja tegelik soov üle, kasutades selleks alternatiivset sideviisi (loe: helista sulle teadaolevale, mitte kirjas toodud numbrile) või kasuta vastamise (Reply-To) asemel edastamist (Forward) sisestades teise osapoole aadress ise To-lahtrisse
  • sellise kelmuse ohvriks sattujad ei ole rumalad või hooletud – teine pool on suhtluse üles ehitanud lähtudes väga heast inimpsühholoogia tundmisest ning iga sammu läbi mõelnud, praktiseerides sellist tegevust “üheksast viieni” ehk põhitööna

Tänud kõigile, kes on võtnud vaevaks meile kirjanäidiseid saata ning eriti uudishimulikule “Annele”, kes tahtis teada mis toimub peeglitaguses maailmas 🙂

Populaarsed postitused

"Pilve pole olemas. On lihtsalt kellegi teise arvuti."

Ardi Jürgens
Mis ikkagi on pilveteenus, kuidas see keerukas süsteem töötab ning kuidas me tulime mõne nädala eest toime ühe jõudlust pärssinud ootamatusega....

Saabub OpenSSL 3 tugi - ka aegunud PHP versioonidele

Ingmar Aasoja
Zone veebimajutusplatvormi aluseks olevat ZoneOS operatsioonisüsteemi ootab ees suurem uuendus: juurutame OpenSSL 3. versiooni. See muutus mõjutab pea...

Uuendame NodeJS ja Python vaikeversioone

Ingmar Aasoja
Juunis 2024 hakkame Zone platvormi järk-järgult l uuendama NodeJS ja Python vaikeversioone, mistõttu palume käesoleva kirjatükiga tähelepanu just...

Veelkord aegunud PHP versioonidest

Kaarel Urva
Mäletatavasti teavitasime aprilli lõpus kliente sellest, et aegunud PHP versioonide kasutamine muutub tasuliseks. Mõistetavasti tuli see uudis paljudele...