HTTP “pole turvaline” ehk kuidas veeb HTTPS peale suunata?

Peeter Marvet
Jaga:

Sellist teadet hakkab kuvama juba juulis ilmuv Google Chrome versioon 68:

Oktoobris ilmuvas Chrome versioonis  70 saab see teade olema ka punasega esile toodud, kui kasutaja veebilehel midagi sisestama hakkab:

Midagi uut selles ei ole, näiteks 2017 jaanuaris oleme kirjutanud blogis Chrome 56, “Not Secure” HTTP ja kuidas kolida HTTPS peale ning makseandmeid käsitlevate veebide puhul nõutakse juba ka HTTPS puhul vanemate standardite välistamist:  30. juunist jõustub e-kaubanduse jaoks oluline HTTPS nõue. Kuigi meie serverite liiklusest on üle poole HTTPS, kasutab umbes 2/3 meie (väiksemate) klientide veebidest endiselt HTTP-ühendust.

Miks HTTPS vajalik on?

Turvamata ühenduse puhul on näiteks WiFis võimalik salvestada kõik kasutaja brauseri ja serveri vahel liikunud info, sh kasutajanimed ja paroolid, samuti on mitmeid võimalusi kasutaja võlts-lehele suunamiseks. See pilt on tehtud salvestades WiFi-liiklust:

Kuidas HTTPS veebiühendust kaitseb?

Kahel moel:

  1. veebibrauseri ja serveri vaheline side krüpteeritakse (šifreeritakse)
  2. enne iga ühenduse loomist kontrollib brauser, et ta suhtleks ikka õige serveriga – sest kui liiklust saab “pealt kuulata”, siis saab ilmselt ka “vahele rääkida”

Kuidas oma veeb turvalise HTTPS peale suunata?

Me oleme proovinud kõik HTTPS kasutuselevõtuga seonduva võimalikult lihtsaks teha ja ära automatiseerida. Enamus järgmistest sammudest tähendab vaid ühte klõpsu Minu Zone iseteeninduses:

  1. TLS sertifikaati tellimine – me toetame tasuta Let’s Encrypt sertifikaate, nende väljastamine ja uuendamine on täielikult automatiseeritud. Kas aga tasuta on piisavalt hea? Sama sertifikaati kasutab näiteks Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium, seega kui sobib valitsusasutusele sobib ka Sulle!
  2. Veebiserveri seadistamine selle sertifikaadi ja HTTPS ühenduse kasutamiseks. Automatiseeritud!
  3. Veebirakenduse (WordPress, Magento jt) seadistamine võib vajada veidike seadistuste muutmist ja teatavatel puhkudel ka pisiparandusi koodist. Vaata allolevaid juhiseid ja kui hätta jääd, kirjuta info@zone.ee (hüva nõu saame jagada niisama, aga kui on reaalselt vaja aega panustada, siis küsime tunnihinda).

Me oleme teinud üksikasjalikud juhised levinumate veebirakenduste seadistamiseks mis sisaldavad nii punkt-haaval lahti kirjutatud tegevusi kui video-õpetust:

Erijuhendita rakenduste puhul võib alustada nupust Suuna liiklus HTTPS peale:

Sertifikaadi tellimine ja aktiveerimine võtab reeglina umbes 10 minutit aega. Kui see ei õnnestu või veeb uues olukorras ei toimi, saab suunamise samast välja lülitada, veeb jätkab tööd HTTP ühenduse peal ning HTTPS korda tegemisega võib rahulikult edasi tegeleda.

Kui täis-automaatne protsess riskantne tundub, siis võib mõistagi ka lisada Let’s Encrypt sertifikaadi, veenduda ca 10 minuti pärast HTTPS toimimises, teha veebirakenduses muudatused ja seejärel lisada kogu liikluse suunamise:

Ja nagu öeldud – kui tekib küsimus, siis võid kasutada postituse kommentaare või kirjutada info@zone.ee ja nõu küsida. Aga võid tulla ka meie help-zone Slack’i chatti 😉

Populaarsed postitused

.COM domeen kallineb ka tänavu

Jaanus Putting
Ehkki oleme kolm viimast suve siinsamas blogis kirjutanud, et .com domeeni hinnatõusule saabub 2024. aastal paus, on selle tippdomeeni register otsustanud...

Pilveservereid saab nüüd jagada ja kustutada

Ingmar Aasoja
Läinud kuul sai põhjaliku uuenduse Minu Zone halduspaneel, mis hõlmas vastavalt klientide tagasisidele näiteks ka uusi funktsionaalsusi pilveserverite...

Kuidas alustada composer.phar kasutamist

Ingmar Aasoja
Veel mõnda aega tagasi ei olnud PHP jaoks ühtset moodust teekide paigaldamiseks. Olenevalt raamistikust olid lahendused erinevad. See muutus koos Composer'i...

"Pilve pole olemas. On lihtsalt kellegi teise arvuti."

Ardi Jürgens
Mis ikkagi on pilveteenus, kuidas see keerukas süsteem töötab ning kuidas me tulime mõne nädala eest toime ühe jõudlust pärssinud ootamatusega....