Mis juhtub nende klientidega, kes spämmi saadavad?

Peeter Marvet
Jaga:

Virtuaalserver tundub olema üks lihtsalt võrreldav teenus – igal pakkujal on tabelis hind ja mingid gigabaidid, paned need ritta ja tulemus käes.

Tegelikult kuulub aga teenusesse hulk asju, mida tabelis atraktiivselt lahti ei seleta. Näiteks see, kuidas me hoiame oma servereid puhtana nii spämmeritest kui muust probleeme tekitavast – vajadusel loobudes mõnest kliendist, et teistele paremat teenust pakkuda.

Tänane hommik algas näiteks sellise kirjaga:

spamhaus-epost

Ehk siis üks meie serveritest sattus musta nimekirja, kuna viidatud domeeni/veebi/virtuaalserveri omaniku nimel saadeti spämmi. Ja nimekirjast välja pääsemiseks tuleb meil täpselt selgitada, kuidas probleem lahendatud sai. Senikaua võib olla probleeme kõigist selles serveris majutatud veebidest saadetava postiga – see satub spämmikausta. Mida kiiremini ja resoluutsemalt me sellistele kirjadele reageerime, seda kiiremini saame listist välja.

Sageli on tegemist lihtsalt teadmatusega – kui kuulatakse siis harime, kui küsitaks aitame veebi pahavarast puhastada ja turvata. Ja kui keegi spämmi-agentuuri reklaami õnge on läinud – laseme esimesel korral digiallkirjastada no-spam deklaratsiooni selle kohta, et ta on kehtiva regulatsiooni ja hea tavaga tutvunud, oma eksimusest aru saanud ja lubab edaspidi viks ja viisakas olla:

Kinnitus
e-posti saatmise reeglitega nõustumise kohta

Käesolevaga kinnitan, et olen teadlik ja järgin e-posti saatmisel Euroopa Liidu direktiive, Eesti Vabariigi seadusi ja Andmekaitse inspektsiooni juhist “Elektrooniliste kontaktandmete kasutamine otseturustuses” (vt Lisa 1), Zone Media OÜ Serveriteenuste üldtingimustes sätestatut ning internetikasutuse head tava.

Mõistan, et ükski ostetud, renditud, veebide skaneerimise kaudu kogutud või mistahes muul viisil peale kasutaja selgesõnalise nõustumise saadud list ei ole lubatud.

[ Täistekst, lisa seaduse-viidetega ja allalaetavad versioonid leiab lehelt No-spam deklaratsioon ]

Vahel aga allkiri ei aita – sellise kliendi tunneb ära sellest, et tema ise või tema poolt kasutatav spämmi-firma hakkab käima välja põhjuseid, miks nende saadetav ei ole spämm:

  • “aga see ei ole ju saadetud teie serverist, ärge muretsege”
  • “me saatsime mobiiltelefoni IP pealt, ärge muretsege”
  • “nende kirjade saatja aadressiks on hoopis üks gmaili konto, ärge muretsege”
  • “me võtsime nüüd kirjast veebiserveri aadressi maha, ärge muretsege”

Kuna meil puudub absoluutselt igasugune soov muretseda – ja me tahame, et oma e-posti kohalejõudmise pärast ei peaks muretsema ka meie head kliendid – siis saab sellise leelo peale olla vaid üks lühike vastus:

Sulgeme Teie virtuaalserveri korduva spämmi saatmise tõttu. Hetkel takistate Te meil teenuse pakkumist teistele klientidele ja rikute sellega lepingut.

Näeksime meeleldi, kui leiaksite ka oma domeenide jaoks lähemal ajal mõne teise registripidaja.

Sõltumata kasutatud trikkidest leiavad Spamhaus jt suurema vaevata üles selle, kelle nimel spämmi saadetakse, ja panevad süümepiinadeta blacklisti vastav serveri IP – kui aga teenusepakkuja oma majas korda ei suuda luua, siis vajadusel ka suurema hulga IP-aadresse.

Kas see piirab kellegi sõna- või ettevõtlusvabadust? Me kontrollime saabunud raportite paikapidavust ja kui vaja, siis seisame õiguse ja vabaduse eest. Kui aga tegemist on tõesti spämmeriga – siis on tal võimalik kasutada põhiõigust leida küberruumi hämaratest nurkadest teenusepakkuja, kes ei pea enam muretsema, sest ta juba on blacklistis (ja küllap teda teatakse nimeliselt). Korduva rikkumise korral tuleb uuele teenusepakkujale abuse-teavitus ka ilma uut spämmikampaaniat alustamata – “teie juurde saabus see-ja-see, siin on nimekiri põhjustest miks ta kolis”.

Tänase blogipostituse, põhiõiguste kaitse ja puhtama tunde toob teieni ex-klient serverist SN23, kes allkirjastas deklaratsiooni ja jätkas tuntud spämmi-teenuse kasutamist – mõistagi palume vabandust kõigilt neilt, kes temaga sama virtuaalset ruumi jagama sattusid.

spamhaus-report

ps. See pildil olev udutamine on lihtsalt selleks, et vältida keskendumist ühele ettevõttele – teades meie serverite IPsid võib igaüks SBList järgi uurida, kes parasjagu pahanduse majja tõi. Jätaks meelde parem selle No-spam deklaratsiooni ja aitaks sõpradele/äripartneritel inetut jama vältida.

Populaarsed postitused

Partner soovitab: milliseid makseviise kassas pakkuda?

Montonio
E-kaubanduse maailm on teinud suure hüppe edasi ajast, mil maksevõimalused piirdusid sularaha ja keeruliste pangaülekannetega. Tänapäeval võib makseprotsess...

Veebimajutus algajatele: Zone teenustega saad kodulehe valmis kiiresti ja turvaliselt

Nikita
Oma kodulehe loomine võib tunduda keeruline, eriti kui sul puudub varasem kokkupuude serverite, domeenide või veebidisainiga. Zone – Eesti juhtivaid...

Partner soovitab: Kuidas kirjutada tõhusaid e-kirju ehk juhend meiliturundusega alustajale

Smaily
Meiliturundus annab tiheda konkurentsiga ärimaailmas võimaluse teistest eristuda ja oma kliente kaasata. Kui oled selles valdkonnas alles alustamas,...

Kas Google kaob ehk kuidas AI-optimeerida oma kodulehte ChatGPT-ajastul

Triin
Me peame taas rääkima tehisintellektist. Täpsemalt AI-st kui otsingumootorist ja sellest, kuidas see mõjutab sinu ettevõtet. Kuigi ligi 90% ettevõtetest...