Domeenide registreerimise TOP novembris 2002

19. detsember 2002, artikkel ajalehes Äripäev

Allikas: EENet

Liidrid püsivad teistest kaugel ees

Novembrikuus jäi esimesel kolmel kohal olnud ISPde järjestus muutumatuks. Esimesel kohal olev Zone Media esitas ka novembris kogu registreeritud .ee alamdomeeninimede hulgast üle 22% avaldusi. Eesti Telefon jätkas novembris endiselt vahe vähendamist liidriga. Augustikuu 9,9%-line taseme erinevus Zone Mediaga vähenes novembriks 7,4%-ni.

Oktoobrikuu kolmanda koha üllataja Hurmaster OÜ hoidis kohta ka novembris. Nii nagu toimub tihe konkurents liidrite paari vahel, on ka Hurmasteril tihedalt konkurent Netpoint Systems OÜ selja taga. Matemaatiliselt väljendub see 0,3%-lises allajäämises.

2002. aasta viimane kvartal kulges ülevalpool 2001 aasta taset ja ka tahapoole reastunud Elkdata OÜ ja Uninet AS esitasid rohkem avaldusi võrreldes oktoobriga. Silma hakkab, et järjest rohkem suureneb TOP 10 liikmete avalduste osakaalu hulk, võrreldes avalduste koguhulgaga.

Kahte täiesti sarnast aastat ei ole, kuid üldised trendid paistavad 2001 ja 2002 vahel sarnased. Suured kõikumised üles-alla järjest tasanduvad, näiteks ei tekkinud sel suvel nii sügavat vaikuseperioodi kui 2001. aasta suvel.

Punktide jagamisel kahe aasta võrdluses kasutasin "kirutud" Eurovisiooni praktikat ehk siis esimene ja teine koht said vastavalt 12 ja 10 punkti, järgmised 9, 8 … 2. Kuna liidrid püsisid 12 kuu lõikes absoluutselt muutumatutena – esimene Zone Media OÜ (144 punkti) ja teine Eesti Telefoni AS(120 punkti), ei saa hindamise skaala valik järgnevaid mõjutada. Samas aga toob see esile kuude lõikes esinenud ülisuurt vahet kahe esimese ja järgnevate vahel (üle 10%).

Terve aasta jooksul oli näha, et tabeli teine pool on väga varieeruv, seega selgub alles kuude koha punktide kokkuliitmisel, et 10 aktiivsemat .ee-lõpuliste nimede vahendajat olid sel aastal Hurmaster OÜ, Netpoint Systems OÜ, Elkdata OÜ, Microlink AS, Compic OÜ, Alfanet OÜ ja Starline Webservices OÜ. Kindlasti on kümnel esimesel möödumas üks edukas aasta IT teenuste pakkumise vallas. Kaudselt näitab 2002 TOPis olek uute ja teenusepakkujat vahetavate klientide omapoolse poolehoiu võitmist, sest pakutud on igakülgset ja täpselt sihtgrupile suunatud teenust.

Tihti algab see alamdomeeninime registreerimisest ja tähendab igapäevaselt kliendile suunatud sisuteenuse pakkumist alates e-posti teenusest ja veebiruumist kuni üliturvaliste andmevahetusrakenduste ja infohaldusteni. Aasta TOP20 liikmed omavad piisavalt palju kliente, et nende rahuloluks ja uute juurdetulekuks pakutavate sisuteenuste baasi veelgi arendada ja laiendada. Edukatele on ka järgmine aasta edukas.

Domeeninimede registreerijate TOP 10 novembris

Zone Media OÜ 22,3%
Eesti Telefon AS 14,9%
Hurmaster OÜ 5,6%
Netpoint Systems OÜ 5,3%
Elkdata OÜ 3,9%
Uninet AS 3,7%
Compic OÜ 2,1%
Aasa Grupp OÜ, Alfanet OÜ, NSS OÜ 1,6%