Domeenide registreerimise TOP veebruaris 2003

27. märts 2003, artikkel ajalehes Äripäev

Allikas: EENet

Tuleb tõdeda, et kuude erinevused uute domeeninimede registreerimisel hakkavad vähenema ning hinnatundlikud kliendid vahetavad tihti teenusepakkujat.

Veebruari kokkuvõtet tehes võib märgata, et praegu registreeritakse igal kuul uusi Eesti ehk .ee-lõpuga alamdomeeninimesid vahemikus 550-600 tükki.

Kui kasutada uute .ee-domeeninimede avalduste vahenduste võrdlusallikana aastataguse veebruari andmeid, on esinelik Zone Media OÜ, Eesti Telefon AS, Uninet AS ja Elkdata OÜ mõlemas edetabelis täpselt sama järjestusega. Palju erinevusi pole samuti üle-eelmise kuuga võrreldes.

Kuuendal ja seitsmendal kohal olevad ISPd ehk internetiteenuse pakkujad on aktiivse turundusega võitnud piisava hulga kliente ning konkureerivad ka omavahel klientide pärast. Uute nimede taotlemisel on levinud skeem, kus avaldused esitatakse korraga mitmele internetiteenuse pakkujale või soodsama hinna korral vahetatakse kohe teenusepakkujat.

Seega kliendid on hinnatundlikud, kuid odavus ei viita kvaliteedile, millegi arvelt peab tavaliselt maksma ka lõivu.

Tabeli teisel poolel olevad internetiteenuse pakkujad peavad endiselt osa kasumist kandma konkurentsis püsimise kulude alla.

Pidevalt suureneva domeeninimede avalduste koguhulga kasvu juures on uute .ee-nimede vahendusmaht TOP 10 liidritel jäänud siiski endiseks.

Väitele kaalu lisamiseks vaatame Eesti asukohta maailma majandusfoorumi edetabelis internetiaadressil www.we-forum.org avaldatud globaalse infotehnoloogia aruandes aastatel 2002-2003. Vastavas mahukas uuringus on rahvusvaheliste ekspertide hinnangul avaldatud kolmest valdkonnast ühe järgi (NRI – Networked Readiness Index) Eesti reastunud 24. kohale.

Esikohal on Soome ja teistest põhjamaadest on üliheadel kohtadel Rootsi (4.), Taani (8.), Norra (17.), mis annab alust oletusteks, et Eestis võiks info- ja kommunikatsioonitehnoloogia valdkonnas olla kitsaskoht kvaliteetsete IT-lahenduste pakkumise poolel, samas on Eesti vabariigi valitsus püüdnud toetada ja arendada mitmeidki projekte (näiteks Tiigrihüpe, Vaata Maailma jms).

Kuigi Eesti arendab hoogsalt oma ID-kaardi rakendusi, ei ole kuigi kaugele jõutud näiteks mitte enam väga uue võrgurakenduse, IPv.6 ehk uue põlvkonna interneti aadressiruumi alal.

Helge sõnumina võiks aga veebruaris avaldatud rahvusvahelisest aruandest järeldada seda, et majandusruum on Eestis piisavalt hästi internetiseeritud ning .ee-domeeni nimeruum on kasvuteel.

Domeeninimede TOP veebruaris

Zone Media OÜ 22,6%
Eesti Telefon AS 15,5%
Uninet AS 5,6%
Elkdata OÜ 4,7%
Compic OÜ 3,2%
Netpoint Systems OÜ 2,9%
Hurmaster AS 2,5%
Microlink Data AS 2,2%
Alfanet OÜ 1,7%
EENet 1,5%