Vabanevate .EE domeenide eeltellimine

Ardi Jürgens
Jaga:

Antud blogipostitus on 159 kuud vana ning ei pruugi olla enam ajakohane.

Tänasest alustab Zone eeltaotluste vastuvõtmist nendele EE-lõpulistele domeenidele, mille vabanemist on oodata 6. aprillil.

Tegu on unarusse jäetud domeenidega, mida ei ole Eesti tippdomeeni reformi käigus ümber registreeritud. Seetõttu võetakse need senistelt kasutajatelt ära ja vabastatakse. Kokku on vabanevaid domeene ligi 38 000 ja oleme teinud kättesaadavaks ka nende nimekirja.

6. aprilli jooksul, Eesti Interneti SA (EIS) poolt juhuslikult valitud aegadel, kustutatakse need domeenid registrist, kuid on oodata, et paljud neist domeenidest registreeritakse koheselt uutele omanikele, sest neist mitmete vabanemist on kannatamatult oodatud.

Zone domeenide registreerimiskeskkonna (www.zone.eu) värske funktsionaalsus, mis võimaldab esitada registreerimise eeltaotluse 6. aprillil vabanevale domeenile, on suunatud just sellistele huvilistele.

Vabanevaid domeene saavad taotleda kõik isikud ja domeenid registreeritakse põhimõttel “kes ees, see mees”. See tähendab, et esimene registreerija, kelle taotlus vabanenud domeenile jõuab tippdomeeni registrisse, saab domeeni uueks omanikuks.

Kuna Zone võtab igale vabanevale domeeninimele vastu vaid ühe korrektselt vormistatud taotluse ja meie edastame taotlused registrisse rangelt nende laekumise järjekorras, on omamoodi võidujooksu oodata juba Zone domeenide registreerimiskeskkonnas. Seetõttu ei tasu taotluse esitamist viimasele minutile jätta. Korrektne taotlus on selline, mis on allkirjastatud, makstud ja vajadusel on tuvastatud ka taotluse esindaja esindusõigus, kuniks need kolm tingimust pole täidetud, on võimalik samale domeenile Zone keskkonnas pretendeerida ka kellegil teisel.

Põhjuseks, miks Zone alustab taotluste vastuvõtmist juba enne 6. aprilli, on soov anda internetikasutajatele piisavalt aega soovitud domeenide väljavalimiseks ja taotluste korrektseks vormistamiseks.

Domeenide vabastamine ei möödu tõenäoliselt vastuoludeta ja registreerijad peaksid olema nendeks valmis.

Esiteks võistlevad populaarsematele domeeninimedele ilmselt mitme registreerija taotlused, mis tähendab, et paljud taotlused jäävad rahuldamata, kuna neist jõuti ette. Sellisel juhul ei maksa süüdistada registrit, registripidajat ega iseennast, õnn lihtsalt polnud teie poolel.

Teiseks tuleb tunnistada, et domeenide vabastamise protsessi ümber muudab vett sogasemaks EISi poolt valitud unikaalne domeenide vabastamise protseduur, mis on pannud mitmeid selle valdkonna eksperte kulme kergitama.

Enamasti harrastatakse massilise domeeninimede ressursi vabanemisel nö “land-rush” meetodit, mille puhul vabastatakse määratud ajahetkel kõik domeenid registris korraga. See meetod on mujal maailmas järgi proovitud ja väga robustne, sest paneb kõik teenusepakkujad ja registreerijad selgelt võrdsesse seisu, kasvatades märgatavalt tulemuste usaldusväärsust.

EISi poolt valitud “fikseeritud ajaperioodi jooksul juhusliku vabastamise” strateegia puhul on võimalik, et domeenist ilma jäänud registreerijate jaoks jäävad õhku kahtlused, kas domeenide vabastamise järjekord oli tõesti juhuslik ja kas oli võimalus, et informatsioon mõne väärtuslikuma domeeni vabanemise täpse ajahetke kohta lekkis registrist juba varem, pakkudes mõnele registreerijale kõlvatu eelise.

Omalt poolt kinnitan, et oleme Zones aktiivselt osalenud mitmete tippdomeenide reformide juures ja alati oma klientide huve parimal võimalikul moel esindanud. Teeme seda kindlasti ka 6. aprillil.

Eeltaotlusi 6. aprillil vabanevatele EE-domeenidele saate esitada aadressil www.zone.eu ja oleme koostanud ka vabanevate domeenide nimekirja.

Kommentaarid

3 kommentaari
  • Ma ei saa aru, mis siis saab kui on makstud aga registreerida ei õnnestunud. Kas siis saan oma raha tagasi?

    • Jah. Raha kantakse esmalt automaatselt tagasi Zone keskkonna krediiti ja sealt on võimalik soovi korral saada see ülekandega tagasi. Selle viimase operatsiooni teostamiseks tuleb teavitada meie raamatupidamist.

  • Üks osa neist domeenidest lihtsalt pikendatakse endiste omanike poolt, seega kuumade domeenide jahtimise asi on puht mõttetu. Pealegi kui siin nimekirjas on siiski väga hinnalisi domeene, palun võtke domeeni omanikuga OTSE ühendust ja pakkuge talle mingi sümbollne hind loovutamise eest ja oletegi selle uus omanik!

Kommentaarid suletud.

Populaarsed postitused

"Pilve pole olemas. On lihtsalt kellegi teise arvuti."

Ardi Jürgens
Mis ikkagi on pilveteenus, kuidas see keerukas süsteem töötab ning kuidas me tulime mõne nädala eest toime ühe jõudlust pärssinud ootamatusega....

Saabub OpenSSL 3 tugi - ka aegunud PHP versioonidele

Ingmar Aasoja
Zone veebimajutusplatvormi aluseks olevat ZoneOS operatsioonisüsteemi ootab ees suurem uuendus: juurutame OpenSSL 3. versiooni. See muutus mõjutab pea...

Uuendame NodeJS ja Python vaikeversioone

Ingmar Aasoja
Juunis 2024 hakkame Zone platvormi järk-järgult l uuendama NodeJS ja Python vaikeversioone, mistõttu palume käesoleva kirjatükiga tähelepanu just...

Veelkord aegunud PHP versioonidest

Kaarel Urva
Mäletatavasti teavitasime aprilli lõpus kliente sellest, et aegunud PHP versioonide kasutamine muutub tasuliseks. Mõistetavasti tuli see uudis paljudele...