Tärgaku tuhat uut tippdomeeni!

Ardi Jürgens
Jaga:

Antud blogipostitus on 111 kuud vana ning ei pruugi olla enam ajakohane.

dreamstime_57080272008. aastal kirjutasime siin blogis, et ICANN kavatseb märkimisväärselt kasvatada internetis kasutatavate tippdomeenide nimekirja. Täna jõuavad meieni uudised sellest, et esimesed uued tippdomeenid on saanud ametliku heakskiidu ja on lisatud ka interneti juurnimeserveritesse. Seega leiavad geneerilised (.COM, .NET jt) ja riigitunnusena kasutatavad (.EE, .LV jt) tippdomeenid peagi enda kõrvalt hulga värskeid tulijaid.

Nagu rahvusvahelises kogukonnas meeldivaks tavaks, võttis esialgsest otsusest reaalsete muudatusteni jõudmine hulga aega. Taotlusi uutele tippdomeenidele hakati vastu võtma alles 2012. aasta alguses. 2013. aastaks saadi korralik hoog sisse ja avalduste kontrollimisele läks ICANN vastu tuhandete tippdomeeni kandidaatidega.

Taotluste ülevaatamise protsess on olnud karm ja täna hindab ICANN uute võimalike tippdomeenide hulka 1400-le sõnele.

Millised need esimesed linnukesed on? Siit nad tulevad:

.شبكة
.онлайн
.сайт
.游戏

Üllatusite? Tegu on esimestega suurest hulgast rahvusvahelistest (IDN) tippdomeenidest, mis peagi internetikasutajate igapäevaellu tungivad.

شبكة on araabiakeelne tippdomeen, mille punycode vaste on xn--ngbc5azd ja tähendab “võrk” või “veeb”. 游戏 on hiinakeelne tippdomeen, mille punycode vaste on xn--unup4y, tähendusega “mäng(ud)”. Tippdomeenid сайт ja онлайн tulevad meie kultuuriruumis loomulikult tuttavad ette, nende tähendused siis vastavalt “veebisait” ja “onlain” ning punycode vasted xn--80aswg, xn--80asehdb).

Kes soovib selle info õigsuses ise veenduda, võib teha nimeserveripäringu vastava tippdomeeni nimeserveri kirjetele. Soovitan seda teha punycode kujul.

Registreerima tormata selliste lõppudega domeeninimesid esialgu siiski ei saa. Esmalt peavad tippdomeenide haldajad võimaldama oluliste kaubamärkide omanikel oma nimed kaitsta (see on küllaltki keeruline protsess, mille kohta saab lugeda aadressil http://trademark-clearinghouse.com) ja alles seejärel tulevad domeeninimed vabale registreerimisele, kui värske register nii otsustab.

Need, keda tulevased tippdomeenid huvitavad, saavad aktuaalse taotluste andmebaasiga tutvuda aadressil https://gtldresult.icann.org/application-result/applicationstatus/viewstatus

Jääb üle konstanteerida, et elame huvitaval ajal.

Kommentaarid

1 kommentaar

Kommentaarid suletud.

Populaarsed postitused

Partner soovitab:
Veebilehe optimeerimine paneb tulud kasvama

Digielu
Tänapäevase veebilehe optimeerimine mõjutab otseselt seda, kui hästi nii otsingumootorid kui ka kasutajad sinu veebilehte tajuvad.

Teeme andmebaasiühendused turvalisemaks

Ingmar Aasoja
Teatavasti on SQL andmebaaside kasutajatel vaikeseadistustes lubatud ühenduda ainult lokaalselt, mis tagab selle, et andmed ei liigu üle võõraste võrkude....

Partner soovitab:
Kuidas tõsta e-poe müüki disaini abil?

blogi
Kas oled märganud, et veebilehed on justkui uued vaateaknad? Inimesed toimetavad üha enam veebis, mis tähendab, et ka suur osa oste tehakse seal. See...