Domeenide registreerimise TOP mais 2003

16. juuni 2003, artikkel ajalehes Äripäev

Allikas: EENet

Lisandunud uute .ee-alamdomeenide arvult oli eelmine kuu veidi rahulikum kui tormiline aprill.

Veidi kahanema hakanud taotluste arv võib olla sujuv üleminek suveperioodile, millal taotluste hulk ongi tavapärasest väiksem. Sellest hoolimata on liider Zone Media OÜ suutnud jätkata endiselt tõusvas joones. Sellel kuul saavutatud 30,1% vahendatud domeeninimede hulgast kinnitab ümberlükkamatult, et tegemist on stabiilse ja aktiivse hostinguteenuse pakkujaga. Igal kuul vahendab favoriit stabiilselt kuni 200 domeeninime avaldust .ee-alamdomeeni alla.

Kui panna 10 aktiivsema internetiteenuse pakkuja vahendatud .ee-alamdomeeninimed graafikusse kahanevas järjekorras, siis on vahed esimese kolme vahel väga suured. Kolmandast tabelikohast alates on domeeninimede vahenduste arv väga ühtlane, nagu on tavaline ka see, et omavaheline kohtade vahetus ei mängi erilist rolli, sest kuu möödudes võib toimuda muutus ja firmad leiab taas endistel positsioonidel.

Maikuu tubliks üllatajaks saab pidada esikümnesse pääsenud Telenord Gruppi, kes alustas hostingu ehk veebimajutuse teenuse uut aktiivset kampaaniat paar kuud tagasi.

Lõppenud kuul jäid paljud TOP 10 liikmed omavahel kohti jagama, see kinnitab omakorda ISPde (Internet Service Provider ehk internetiteenuse pakkuja) ühtlast taset tabeli teises ja kolmandas veerandis, aga kindlasti ka suurt konkurentsi.

Kui ka klientide turg võiks kitsendav tegur olla, siis on võimalik eri tüüpi ja paindlike IT-lahenduste ja -rakendustega oma konkurentsieelist kindlustada.

Eesti maatähisega domeeni nimeruumi haldamine on vastutusrikas ja vahel jõuavad vaidlused tuntud domeeninimede ümber ka meediaväljaannetesse (näiteks cvonline.ee, hanza.net leidsid kajastust Eesti Päevalehes, ekomajad.ee Äripäevas). Vaidlusi on põhjustanud domeeninimedega võimaliku ebaausa konkurentsi tekitamine või siis .ee-alamdomeeniga kasutusel oleva samakõlalise kaubamärgi kahjustamise võimalikud juhud. Seni on kõigis Põhjamaades üldjoontes sarnane maatähisega domeeni poliitika hoidnud vastavad nimeruumid vabad ka suurematest kohtuvaidlustest.
Tegelikkuses on aga ka Eesti halduskohtunikud ja advokaadid saanud juba paar aastat domeenide ja nende ümber tekkivate juriidiliste probleemidega praktikat üha rohkem. Domeeninime registreerimisel esitatud juriidiline info on kättesaadav veebiaadressil http://www.eenet.ee/info/index.html. Lisaks eelnevale saab tehnilist infot ja muudatuste kuupäeva vaadata EENeti WHOIS-serverist ( whois.eenet.ee ).

Registreerijate TOP 10 maikuus

1. Zone Media OÜ 30,1%
2. Eesti Telefon AS 11,3%
3.- 4. Northside Solutions OÜ, Uninet AS 3,9%
5. Compic OÜ 2,9%
6.- 8. WebMarket OÜ, Elkdata OÜ, Microlink Data AS 2,3%
9. Alfanet OÜ 2,1%
10. Telenord Grupp OÜ 1,8%