Eelinfo Zone andmesidevõrgu uuenduste kohta
Antud blogipostitus on 178 kuud vana ning ei pruugi olla enam ajakohane.
Sügis toob sellel aastal endaga kaasa hulga muudatusi, parendusi, uuendusi jne. Tasuta veebimajutusteenuse ümberkorraldustest oleme juba kirjutanud, nüüd vajavad lahtikirjutamist veel tõsisemad ja huvitavamad teemad.
Ajal mil suured ühendusepakkujad hakkavad oma kodukasutajatele välja pakkuma sadadesse megabittidesse ulatuvaid ühenduskiiruseid, tuleb hosting-teenuse pakkujatel end järgnevaks valmis seada. Üks suuremaid uuendustöid Zones, mis kulmineerub sel sügisel, puudutabki meie andmesidevõrku.
Uuendustöödega oleme jõudmas sellesse faasi, et meie tegevus hakkab otseselt kliente mõjutama ja nõuab osadelt neist ka väikestviisi reageerimist.
Alustuseks veidi taustast.
Möödunud kevadest oleme me RIPE (Réseaux IP Européens) juures tegutseva RIPE NCC (Network Coordination Centre) liige. See tähendab, et internetikaardil oleme me iseseisev väike pilvekene, mitte osa mõne suure ISP pilvest nagu seni. See loob meile infrastruktuuri edasisel arendamisel palju uusi võimalusi.
Aga nagu ikka… “with great power comes great responsibility”, seetõttu üritame me veelgi enam panustada valitud lahenduse töökindlusesse.
Esialgu jätkame, sarnaselt senisele, koostööd kahe primaarse ühendusepakkujaga (Linxtelecom ja Elisa). Uuendustööde käigus lisandub meile võimalus rikke korral internetiühendus ühelt teenusepakkujalt teisele sujuvalt ümber lülitada nii, et sellega ei kaasne pikemat katkestust või muudatust IP aadressides.
Lisaks transiitühendustele tulevad meil kasutusele ka privaatsed ühendused erinevate ISP-dega. Juba täna oleme seotud kahe interneti ühenduspunktiga (Internet Exchange), mis avardab märgatavalt meie võimalusi koostööks ühendusepakkujatega. Suure osaga Eesti olulisematest teenusepakkujatest vahetamegi juba andmesideliiklust otse ja veakindluse huvides loodame võimalikult paljudega neist ühenduda mitme punkti kaudu. Otseühendustest võidavad kõik, eelkõige aga internetikasutajad, kelle jaoks suur osa Eesti internetis kättesaadavast sisust tuli hulga lähemale, kui seni.
Tänu sellele, et ühendused ISP’de võrkudega hakkavad käima otse läbi ühenduspunktide, kasvab summaarselt ka meie üldine võimekus andmesideliiklust edastada. Uuendustega on tekkinud ka esmane valmisolek tulevikus teenindada 10 Gbit ühendusi ja kui ühel hetkel 10 Gbit ühendustele reaalselt üle läheme, ei kaasne sellega enam suuri ümberkorraldusi.
Nüüd, kus kõik müügijutt ära räägitud, on aeg postituse tuumani jõuda.
Uue infrastruktuuri juurutamine tähendab seda, et me peame välja vahetama kõik IP aadressid, mida oleme seni kasutanud. IP aadresside vahetus on vaikselt juba peale hakanud, uusi servereid lisame täna juba uude andmesidevõrku ning alustatud on ka olemasolevate serverite ümberkolimist. See protsess kestab ilmselt kokku mõned kuud.
Sellest, millal kliendi IP vahetub, anname igale kliendile personaalselt umbes nädal enne muudatuse tegemist teada.
Seega, kui te meilt veel IP aadresi vahetuse kohta pole kirja saanud, siis ootab see lähema kuu-paari jooksul ees. Seniks, kui tahate IP aadressi vahetuseks varakult valmis olla, tuletage meelde, kas olete kuhugi oma rakendusse, konfiguratsioonifaili või mujale oma IP aadressi staatiliselt sisse kirjutanud.
Juhul, kui staatilist aadressi kuhugi sisse kirjutatud ei ole, siis pole teil põhjust muretseda. Hoolitseme kõige eest ise.
Staatilist IP aadressi konfiguratsioonides kasutanud kliendid peavad aga valmistuma neid muutma. Täpsemad IP aadresside muutmise ajad saabuvad aegsasti kõikide virtuaal- või privaatserveriteenuse kontaktisikute e-posti aadressidele.
Juhul, kui kogu selle protsessi kohta on küsimusi, siis palun võtke ühendust meie klienditoega aadressil abi@zone.ee.
Kommentaarid
2 kommentaariAga ipv6? Oma pilveke küll, kuid mis kasu pilvest, kui sellel varsti ruum otsa saab.
Hetkel pilvekeses ruumi jagub ja vajadusel on võimalik seda suuremaks ka kasvatada. IPv6’ga on meil lood nii nagu ilmselt enamusel ISP’idel, valmidus IPv6 kasutusele võtta on olemas, otseseid põhjuseid siiski peale akadeemilise huvi ja uudishimu ma isiklikult veel ei näe. Ideed on teretulnud! 🙂
Äkki kolleegid jagavad oma arvamusi ka.
Kommentaarid suletud.